Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemoc w Polsce. RPD apeluje, by uczyć lekarzy jej rozpoznawania

0
Podziel się:

Lekarze oraz lekarze stomatolodzy mogą zauważyć symptomy stosowania przemocy wobec dzieci. Nie zawsze jednak wiedzą, jak je rozpoznać i gdzie to zgłosić.

Przemoc w Polsce. RPD apeluje, by uczyć lekarzy jej rozpoznawania
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Lekarze oraz lekarze stomatolodzy mogą zauważyć symptomy stosowania przemocy wobec dzieci. Nie zawsze jednak wiedzą, jak je rozpoznać i gdzie to zgłosić. Dlatego potrzebne są szkolenia - przekonuje RPD w piśmie do ministra zdrowia i minister szkolnictwa wyższego.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej oraz ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie wykrywania przemocy wobec dzieci przez lekarzy oraz lekarzy stomatologów.

RPD apeluje, aby wprowadzić edukację na ten temat na studiach medycznych, a także szkolić w tym zakresie lekarzy różnych specjalności. Rzecznik zwraca także uwagę na konieczność informowania o istniejących procedurach, m.in. obowiązku zgłaszania podejrzeń oraz wypełniania przez lekarzy _ Niebieskiej Karty _.

Michalak przekonuje, że wiele symptomów świadczących o stosowaniu przemocy wobec dziecka może być wykrytych podczas wizyty u lekarza lub lekarza dentysty. _ - Wyciągnięty z przyzębia włos łonowy, charakterystyczne wybroczyny, jakie powstają po uderzeniu ręką w twarz - to symptomy, które może dostrzec dentysta badający jamę ustną dziecka. Powinny go one zaalarmować _ - mówił Michalak w rozmowie z PAP.

Potwierdzają to sami lekarze. - _ Rozumiemy, jak ważne jest zainteresowanie lekarza dentysty dzieckiem będącym ofiarą przemocy w rodzinie, tym bardziej że najczęstszą lokalizacją obrażeń związanych z przemocą u dzieci jest głowa, twarz i szyja _ - powiedziała PAP wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Anna Lella.

Aby zwrócić uwagę na to zagadnienie, Michalak wspólnie z Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii zorganizował w sobotę we Wrocławiu międzynarodową konferencję dotyczącą roli lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywania seksualnego.

Jak podkreślił, pierwszy raz o roli, jaką mogą w tej kwestii odegrać stomatolodzy, usłyszał od swych kolegów ze Skandynawii podczas Międzynarodowego Spotkania Rzeczników Praw Dziecka. Dlatego na konferencję zaprosił specjalistów ze Szwecji oraz Norwegii, gdzie system współpracy ze stomatologami działa bardzo skutecznie.

Michalak wyraził nadzieję, że uda mu się przekonać także lekarzy innych specjalizacji do włączenia się w koalicję na rzecz zwalczania przemocy wobec dzieci. Resorty mają 30 dni, by odpowiedzieć na pismo RPD.

Czytaj więcej w Money.pl
Ranił nożem 22 dzieci. Bo stracił pracę? W ostatnich latach w Chinach dochodziło do ataków na szkoły i uczniów. Do napaści często posuwały się osoby, które na krótko przedtem straciły pracę lub czuły się sfrustrowane własną złą sytuacją mimo boomu gospodarczego w kraju.
Lekarze uchylają się od obowiązków. Skandal? Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) nie chcą decydować, czy ich pacjenci mogą być rodzicami adopcyjnymi lub prowadzić rodzinny dom dziecka.
Spokojne i bezpieczne wakacje z dzieckiem. To możliwe! Wyjazdy wakacyjne - dla rodziców okazja do wypoczynku i stresu, szczególnie, jeśli podczas urlopu towarzyszy nam małe dziecko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)