Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przedterminowe wybory w Izraelu. Ustalono datę

0
Podziel się:

Do rozłamu w rządzie doprowadziły m.in. wewnętrzne spory, które w zeszłym tygodniu zaostrzyły się w związku z forsowanym przez Benjamina Netanjahu projektem ustawy definiującej Izrael jako państwo ludu żydowskiego.

Premier Benjamin Netanjahu
Premier Benjamin Netanjahu (Tallicfan20 / domena publiczna)
bEIMAixx

Izraelscy parlamentarzyści uzgodnili datę wyborów na 17 marca 2015 roku. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy ugrupowań zasiadających w parlamencie - podało państwowe radio.

Rozwiązanie parlamentu ustalono zanim doszło do zaplanowanego na dziś głosowania w sprawie wniosku socjaldemokratycznej Izraelskiej Partii Pracy (Awoda) i liberalnego ugrupowania Merec, które domagały się przyspieszonych wyborów. Postulat opozycji uzyskał poparcie premiera Benjamina Netanjahu, który we wtorek zapowiedział, że będzie dążył do rozpisania przedterminowych wyborów.

Agencja Associated Press ocenia, że porozumienie przywódców partyjnych przesądza wynik późniejszego głosowania w sprawie rozwiązania Knesetu.

bEIMAixz

_ - Nadchodzące wybory odpowiedzą na jedno pytanie: kto będzie stał na czele rządu mimo trudności z jakimi zmagać się musi Izrael _ - powiedział, wywodzący się z Likudu, spiker Knesetu Juli-Joel Edelstein potwierdzając doniesienia izraelskiego radia.

Netanjahu zdymisjonował we wtorek ministra finansów Jaira Lapida oraz minister sprawiedliwości Cipi Liwni. Lapid stoi na czele centrowej partii laickiej Jesz Atid (Jest Przyszłość), a Liwni szefuje liberalnemu Hatnuah (Ruch). Oba te ugrupowania należą do rządzącej koalicji.

Do rozłamu w rządzie doprowadziły m.in. wewnętrzne spory, które w zeszłym tygodniu zaostrzyły się w związku z forsowanym przez Netanjahu projektem ustawy definiującej Izrael jako _ państwo ludu żydowskiego _. Zapis tej treści znajduje się już w izraelskiej deklaracji niepodległości z 1948 roku, ale Netanjahu uważa, że powinien być on zagwarantowany na poziomie konstytucji jako jednoznaczne przesłanie dla wrogów kraju. Krytycy ustawy, m.in. Liwni i Lapid, wskazują, że jej język podkopuje demokratyczny charakter państwa i naruszałby prawa jego arabskich obywateli.

Koalicjanci spierali się wcześniej m.in. na temat budżetu i rozmów pokojowych z Palestyńczykami.

bEIMAixF

We wtorek dwa telewizyjne sondaże pokazały, że partia Netanjahu, Likud, cieszy się nadal największym poparciem i wprowadziłaby do Knesetu najliczniejszą reprezentację. Dzięki temu jej przywódca mógłby po raz czwarty sprawować władzę jako premier.

Obecny rząd koalicyjny rozpoczął kadencję na początku 2013 roku i od początku widoczne były wewnętrzne podziały. W jego skład wchodzą cztery ugrupowania: blok wyborczy premiera Netanjahu Likud-Nasz Dom Izrael (IB), Jesz Atid, Hatnuah i Żydowski Dom.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ rozbraja Izrael. Netanjahu się zastosuje? Zdecydowaną większością głosów Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek przygotowaną przez państwa arabskie rezolucję wzywającą Izrael do zrzeczenia się broni nuklearnej oraz udostępnienia swych obiektów nuklearnych międzynarodowym inspektorom.
Parlament w Izraelu będzie rozwiązany? Według opozycji do kryzysu w ekipie rządzącej przyczyniły się dwa projekty aktów prawnych.
O krok bliżej do państwa palestyńskiego? Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.
bEIMAiya
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)