Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przeciwnik Mubaraka wyjdzie z więzienia

0
Podziel się:

Fattah, jeden z symboli powstania przeciwko Mubarakowi w 2011 roku, został aresztowany jesienią 2013 roku.

Przeciwnik Mubaraka wyjdzie z więzienia
(primeministergr/CC/Flickr)

Alaa Abdel Fattah zostanie wypuszczony za kaucją - poinformował adwokat opozycjonisty. Dzisiaj zapadła decyzja w tej sprawie. Siostra Fattaha napisała na Facebooku, że kaucja wyniosła 5 tys. funtów egipskich (ok. 700 dolarów).

Sprawa opozycjonisty zostanie ponownie rozpatrzona przez sąd. Fattah, jeden z symboli powstania przeciwko Mubarakowi w 2011 roku, został aresztowany jesienią 2013 roku. Nawoływał do antyrządowych protestów wbrew przepisom, które znacznie ograniczały prawo obywateli do zgromadzeń.

W czerwcu tego znanego działacza prodemokratycznego i blogera skazano na 15 lat więzienia m.in. za złamanie przepisów dotyczących demonstracji. Oprócz niego ten sam wyrok usłyszały 24 inne osoby, które zostały skazane na podstawie podobnych zarzutów.

Prawnik opozycjonisty Mohammed Abdel Aziz poinformował, że Fattah wraz z dwoma aktywistami powinni wyjść z więzienia we wtorek, kiedy załatwione zostaną wszystkie formalności.

Większość dowodów w sprawie Fattaha składała się z nagrań telewizyjnych, pokazujących protesty i policję ścigającą niezidentyfikowanych cywilów. Nie pokazano żadnej sceny ani ujęcia, w którym widać byłoby Fattaha lub pozostałych oskarżonych razem z nim.

Wyrok, jaki dostał Fattah, był najsurowszy, jaki otrzymał świecki działacz w ramach prześladowań islamistów przez nowe władze Egiptu.

Za rządów Mubaraka Fattah był kilkakrotnie aresztowany. Pochodzi on ze znanej w Egipcie rodziny działaczy. Jego siostra Sanaa również odsiaduje wyrok więzienia za nawoływanie do protestów, a ojciec Ahmed Saif, który zmarł w końcu sierpnia, przez lata był obrońcą praw człowieka i kilka razy odsiadywał kary więzienia za czasów Mubaraka.

Zatwierdzone jesienią 2013 roku przepisy dotyczące demonstracji nasiliły obawy o przyszłość swobód politycznych w Egipcie po obaleniu przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Ustawa daje MSW prawo do zakazania każdego zgromadzenia co najmniej 10 osób w miejscu publicznym, jeśli władze uznają, że zagraża to bezpieczeństwu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry za globalną operacją przeciwko islamistom Sekretarz stanu USA powiedział w Egipcie, że obecne działania militarne przeciwko Państwu Islamskiego są niewystarczające.
Dwóch wpływowych islamistów w więzieniu Sąd uznał ich za winnych porwania i torturowania dwóch policjantów oraz przewodzenia organizacji terrorystycznej.
Poszli na wesele. Zostali aresztowani O ile egipskie prawo nie przewiduje kar za ten rodzaj orientacji, wiele osób w ostatnich latach skazano za _ rozwiązłość _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)