Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mohammed mursi
21.07.2013 16:53

Protesty zwolenników Mursiego w Egipcie. Eksperci radzą o zmianach w konstytucji

Zgodnie z przygotowanym przez wojsko harmonogramem, 10-osobowa komisja ekspertów ma 30 dni na zaproponowanie poprawek do ustawy zasadniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Komisja ekspertów prawnych i sędziów spotkała się po raz pierwszy w egipskim parlamencie, by rozpocząć prace nad poprawkami do konstytucji, która została na początku lipca zawieszona przez armię - poinformowała agencja prasowa MENA.

O spotkaniu zadecydował tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur, który wczoraj wydał dekret w tej sprawie.

Zgodnie z przygotowanym przez wojsko harmonogramem, 10-osobowa komisja ekspertów ma 30 dni na zaproponowanie poprawek do ustawy zasadniczej. Kolejnym krokiem będzie przenalizowanie zmian w ciągu 60 dni przez drugą komisję, w której skład wejdzie 50 osób. Następie Egipcjanie będą głosować w referendum nad poprawkami. Znowelizowana ustawa zasadnicza ma zacząć obowiązywać, zanim w Egipcie rozpisane zostaną nowe wybory.

Egipska konstytucja została opracowana w ubiegłym roku przez zgromadzenie zdominowane przez islamistów. Prace zbojkotowali liberałowie i przedstawiciele chrześcijan, według których naruszała ona prawa człowieka i ograniczała podstawowe swobody.

Ustawę zasadniczą zawieszono 3 lipca po odsunięciu przez wojskowych od władzy wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

W tym tygodniu zaprzysiężony został tymczasowy egipski rząd; w jego skład nie weszli przedstawiciele islamistów. Bractwo Muzułmańskie oświadczyło, że nie uznaje nowego gabinetu.

Dzisiaj w Egipcie nadal trwały protesty. W Kairze tysiące kobiet brało udział w krótkiej demonstracji przeciwko odsunięciu Mursiego od władzy. Demonstrację zorganizowano przed ministerstwem obrony dwa dni po śmierci trzech zwolenniczek obalonego prezydenta islamisty podczas protestu w mieście Al-Mansura.

Krwawe starcia na ulicach egipskich miast

Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego wyruszyli też z innej części stolicy w kierunku ambasady USA. _ Mursi wróci _ - wykrzykiwali protestujący, którzy wymachiwali flagami Egiptu, zdjęciami obalonego szefa państwa oraz małymi egzemplarzami Koranu.

Czytaj więcej w Money.pl
W Egipcie zginęła 13-latka. Znów zamieszki Portal _ Al-Ahram _ pisze, że w czasie przepychanek i starć w Al-Mansurze po obu stronach używano broni białej i broni palnej.
"Sytuacja jest bardzo zła". W Egipcie wrze W Kairze i innych miastach Egiptu dziś po południu rozpoczęły się demonstracje pod hasłem _ przełamać zamach stanu _.
Na egipskich ulicach znowu polała się krew Zwolennicy byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego starli się z siłami bezpieczeństwa - poinformował szef służb ratowniczych Mohammed Sultan.
Tagi: mohammed mursi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz