Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Wenezueli zbierają tragiczne żniwo

0
Podziel się:

Od 12 lutego w Caracas i wielu innych miastach kraju mają miejsce masowe demonstracje przeciwko polityce rządu wenezuelskiej partii socjalistycznej

Protesty w Wenezueli zbierają tragiczne żniwo
(PAP/EPA)
bEKpwSlN

W ciągu przeszło trzech tygodni demonstracji przeciwko rządowi prezydenta Nicolasa Maduro w Wenezueli straciło życie 19 osób, 318 odniosło rany, a ponad 1 100 aresztowano - ogłosiła wenezuelska prokuratura generalna.

Jak podała prokurator generalna Luisa Ortega, wśród rannych jest 217 osób cywilnych (głównie studentów i uczniów szkół średnich) oraz 81 policjantów i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. W czwartek w Caracas zostały zastrzelone dwie osoby: funkcjonariusz Narodowej Gwardii Boliwariańskiej i kierowca taksówki.

Jak wynika z doniesień portali informacyjnych, obaj zginęli w pobliżu częściowo rozebranej i porzuconej barykady w centrum miasta. Według prokurator generalnej _ znaleźli się tam przypadkowo . Przyznała ona jednocześnie, że do Prokuratury Generalnej _ wpłynęło 25 skarg na pogwałcenie praw człowieka przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego _. - Aresztowaliśmy 15 spośród tych funkcjonariuszy, a pozostali są poszukiwani _ - dodała Luisa Ortega.

bEKpwSlP

Alfredo Romero, który stoi na czele organizacji pozarządowej Foro Penal Venezolano, zajmującej się monitorowaniem nadużyć i nieuprawnionego stosowania przemocy przez policję, ogłosił listę 33 uczestników demonstracji opozycyjnych poddanych torturom po aresztowaniu przez policję.

Od 12 lutego w Caracas i wielu innych miastach kraju odbywają się masowe demonstracje, głównie z udziałem młodzieży gimnazjalnej i uniwersyteckiej, przeciwko polityce rządu wenezuelskiej partii socjalistycznej w sferze socjalnej i upaństwowieniu znacznej części przedsiębiorstw.

Według protestujących jest ona odpowiedzialna m.in. za wywołanie kryzysu gospodarczego i 50-procentowej inflacji oraz ograniczenie wolności słowa poprzez przejęcie kontroli nad znaczną częścią wenezuelskich mediów.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja stawia barykady na ulicach stolicy Ruch uliczny w niektórych dzielnicach Caracas został sparaliżowany, gdy opozycyjni demonstranci wznieśli barykady ze śmieci i gruzu na przelotowych arteriach.
Protesty w Wenezueli. Ulice zablokowane Kilkadziesiąt tysięcy uczestników antyrządowych demonstracji protestowało przeciw aresztowaniu lidera opozycji.
Uczestnicy protestów w Caracas przenieśli się na... plażę Niepokój w Wenezueli wzrósł po tym, jak rok temu zmarł z powodu raka prezydent Hugo Chavez.
bEKpwSmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)