Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Wenezueli. Tragiczny bilans - giną studenci i uczniowie

0
Podziel się:

Do Prokuratury Generalnej wpłynęło 25 skarg na pogwałcenie praw człowieka przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego.

Protestujący w Wenezueli
Protestujący w Wenezueli (PAP/EPA)
bFeZhlcR

W ciągu przeszło trzech tygodni demonstracji przeciwko rządowi prezydenta Nicolasa Maduro straciło życie 19 osób, 318 odniosło rany, a ponad 1 100 aresztowano - ogłosiła wenezuelska prokuratura generalna.

Jak podała prokurator generalna Luisa Ortega, wśród rannych jest 217 osób cywilnych (głównie studentów i uczniów szkół średnich) oraz 81 policjantów i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

Wczoraj w Caracas zostały zastrzelone dwie osoby: funkcjonariusz Narodowej Gwardii Boliwariańskiej i kierowca taksówki. Jak wynika z doniesień portali informacyjnych, obaj zginęli w pobliżu częściowo rozebranej i porzuconej barykady w centrum miasta. Według prokurator generalnej _ znaleźli się tam przypadkowo _.

bFeZhlcT

Przyznała ona jednocześnie, że do Prokuratury Generalnej _ wpłynęło 25 skarg na pogwałcenie praw człowieka przez funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego _. - _ Aresztowaliśmy 15 spośród tych funkcjonariuszy, a pozostali są poszukiwani _ - dodała Luisa Ortega.

Alfredo Romero, który stoi na czele organizacji pozarządowej Foro Penal Venezolano, zajmującej się monitorowaniem nadużyć i nieuprawnionego stosowania przemocy przez policję, ogłosił listę 33 uczestników demonstracji opozycyjnych poddanych torturom po aresztowaniu przez policję.

Od 12 lutego w Caracas i wielu innych miastach kraju odbywają się masowe demonstracje, głównie z udziałem młodzieży gimnazjalnej i uniwersyteckiej, przeciwko polityce rządu wenezuelskiej partii socjalistycznej w sferze socjalnej i upaństwowieniu znacznej części przedsiębiorstw.

Według protestujących jest ona odpowiedzialna m.in. za wywołanie kryzysu gospodarczego i 50-procentowej inflacji oraz ograniczenie wolności słowa poprzez przejęcie kontroli nad znaczną częścią wenezuelskich mediów.

bFeZhlcZ
Czytaj więcej w Money.pl
Ostre protesty w Wenezueli. "Strefa wojenna" Prezydent Maduro zapowiedział energiczne działania, aby wenezuelskie miasta nie przekształciły się w nowe Bengazi.
Rząd ociepla wizerunek. Łagodzi zasady handlu Maduro, ogłaszając zniesienie ważnego zakazu, przyznał, że _ gospodarka nie cierpi dogmatyzmu. _
Ostre oskarżenia przeciwko Obamie Wenezuelski prezydent ogłosił, że odwołał swój udział w Zgromadzeniu Ogólnym NZ w Nowym Jorku, ze względu na możliwość zamachu, za rzekomą wiedzą rządu USA.
bFeZhldu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)