Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Turcji. Parlament za ograniczeniem uprawnień izby architektów

0
Podziel się:

Wydawanie ostatecznej zgody na projekty urbanistyczne było głównym źródłem dochodów Izby Tureckich Architektów i Inżynierów, która reprezentuje około 400 tys. pracowników.

Protesty w Turcji. Parlament za ograniczeniem uprawnień izby architektów
(imago stock&people/EAST NEWS)

Turecki parlament ograniczył uprawnienia Izby Tureckich Architektów i Inżynierów (TMMOB), pozbawiając ją możliwości zatwierdzania projektów urbanistycznych. Izba była zaangażowana w antyrządowe protesty, które wybuchły pod koniec maja - informowały wczoraj media.

Wydawanie ostatecznej zgody na projekty urbanistyczne było głównym źródłem dochodów TMMOB, która reprezentuje około 400 tys. pracowników.

Przedwczoraj późnym wieczorem parlament niespodziewanie przegłosował projekt ustawy, zgodnie z którą Izba utraci dotychczasowe uprawnienia. Przejmie je ministerstwo ochrony środowiska i urbanizacji. Projekt został przyjęty dzięki poparciu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana, która ma większość w parlamencie.

Aby ustawa weszła w życie, wymagana jest jeszcze zgoda prezydenta.

Opozycyjni deputowani skrytykowali projekt, twierdząc, że jest on umotywowany politycznie. Przypominali, że Izba wspierało Platformę Solidarność Taksim, która skupia działaczy i organizacje pozarządowe.

_ Rząd chce, by Izba zapłaciła za wszystkie wydarzenia, które dotknęły ostatnio Turcję _ - powiedział w parlamencie poseł Akif Hamzacebi z opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Ministerstwo ochrony środowiska i urbanizacji zaprzeczyło, jakoby zmiany miały podłoże polityczne. _ Projekt nie powinien być kojarzony z wydarzeniami w parku Gezi z zeszłego miesiąca _ - napisał resort w oświadczeniu.

Architekci z TMMOB złożyli skargę w sądzie na projekt przebudowy placu Taksim i likwidacji parku Gezi w Stambule. Plany te, wspierane przez premiera, wywołały pod koniec maja wielkie protesty, które przerodziły się w wystąpienia przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym we władzach i próbom islamizacji kraju.

Sąd anulował projekt przebudowy, ale władze mogą się jeszcze odwołać od wyroku.

W poniedziałek wieczorem w centrum Stambułu policja zatrzymała siedmioro członków Izby, gdy próbowali dotrzeć na protest do ponownie otwartego po kilku tygodniach Parku Gezi. TMMOB poinformowała w środę, że cztery osoby wciąż są w areszcie. Według mediów policja we wtorek przeszukała mieszkania działaczy.

Wczoraj liczba ofiar śmiertelnych wielotygodniowych antyrządowych protestów wzrosła do pięciu. Tego dnia zmarł 19-letnie student, który 2 czerwca odniósł obrażenia podczas demonstracji w mieście Eskisehir na zachodzie Turcji.

Według Tureckiego Zrzeszenia Medycznego podczas starć demonstrantów z policją rannych zostało około 7500 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
"CNN podżega do nienawiści". Złożyli skargę Zdaniem prorządowego tureckiego dziennika "Takvim" amerykański stacja podawała fałszywe informacje o protestach antyrządowych w Turcji.
Protesty w Turcji. Policja znowu używa siły Turecka policja użyła armatek wodnych, by rozproszyć kolejny wielotysięczny protest przeciwko rządowi.
Wielkie protesty w Niemczech. Dlaczego? 40 tysięcy osób demonstrowało w Kolonii przeciwko premierowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)