Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Rosji. Bruksela krytykuje za rygorystyczną ustawę

0
Podziel się:

Komisja Europejska jest zaniepokojona przyjętą przez izbę wyższą parlamentu Rosji ustawą, która zwiększa aż 150 razy karę grzywny dla uczestników nielegalnych zgromadzeń.

Protesty w Rosji. Bruksela krytykuje za rygorystyczną ustawę
(tinou bao/CC/Flickr)

Komisja Europejska jest zaniepokojona przyjętą przez izbę wyższą parlamentu Rosji ustawą, która zwiększa aż 150 razy karę grzywny dla uczestników nielegalnych zgromadzeń.

_ - Jako sąsiad i strategiczny partner Rosji uważamy, że wzmożone obecnie zaangażowanie obywatelskie jest okazją do dialogu, który może przynieść korzyści obu stronom _ - powiedziała w czwartek na codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz. - _ Kontynuujemy monitoring i jeśli będzie trzeba - zareagujemy _ - dodała.

We wtorek ustawę przyjęła Duma (izba niższa), a teraz czeka ona na podpis prezydenta. Ustawa podnosi wysokość grzywny z obecnych 2 tys. rubli (60 USD) do 300 tys. (9 tys. USD). Associated Press pisze, że nowa ustawa jest postrzegana jako reakcja na serię wielkich antyrządowych protestów i ma zniechęcić opozycję do dalszych ulicznych wystąpień przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Frakcja opozycyjna w Dumie próbowała nie dopuścić do przyjęcia ustawy; Sprawiedliwa Rosja (SR), jak piszą rosyjskie media, zastosowała tzw. strajk włoski i wniosła ponad trzysta poprawek, z których każdą chciała poddawać pod głosowanie. Deputowani SR, jak piszą agencje, chcieli przeciągnąć rozpatrywanie projektu ustawy, aby nie zdołano jej przyjąć przed wielkim protestem planowanym przez opozycję na następny wtorek.

Rozpatrywanie projektu w Dumie trwało 11 godzin i zakończyło się jego przyjęciem głosami prokremlowskiej Jednej Rosji. Za ustawą opowiedziało się (przy niezbędnym minimum 226 głosów) 241 deputowanych, 147 - głosowało przeciwko.

Jedna Rosja uważa zaostrzenie kar za rzecz pożyteczną, podczas gdy opozycja jest zdania, że jest to _ drakońskie _ posunięcie, które poważnie ogranicza prawo Rosjan do wyrażania opinii.

W Radzie Federacji debata była krótka, a ustawę przyjęto stosunkiem głosów 132-1.

Czytaj więcej w Money.pl
Mogą protestować. Ale nie przeciw Putinowi Akcję protestacyjną "O uczciwe wybory" zorganizowali w centrum rosyjskiej stolicy działacze Innej Rosji.
Likwidują obozy demonstrantów. Znów wrócą? Siły specjalne policji OMON zlikwidowały obóz antyputinowskiej opozycji na placu Kudrińskim.
Było nas 20 tysięcy. Było ich 12 tysięcy mniej Siły specjalne OMON rozpędziły manifestację przeciwników Władimira Putina.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)