Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protesty w Kambodży. Trwa trzeci tydzień demonstracji antyrządowych

0
Podziel się

Przez stolicę Kambodży przeszedł czterogodzinny marsz protestacyjny, któremu przewodził Sam Rainsy, lider opozycyjnej Partii Narodowego Ocalenia Kambodży (CNRP).

Protesty w Kambodży. Trwa trzeci tydzień demonstracji antyrządowych
(Money.pl/Tomasz Bonek)
bEqoxQqJ

Protestujący w Kambodży opozycjoniści i ich zwolennicy dzisiaj przeprowadzili największy od dwóch tygodni protest w Phnom Phen, domagając się nowych wyborów i dymisji premiera Hun Sena. Dołączyły do nich tysiące robotników żądających wyższych płac.

Przez stolicę Kambodży przeszedł czterogodzinny marsz protestacyjny, któremu przewodził Sam Rainsy, lider opozycyjnej Partii Narodowego Ocalenia Kambodży (CNRP).

Dzięki wygranym w lipcu przez Kambodżańską Partię Ludową (PPC) wyborom rządzący od 28 lat Hun Sen został kolejny raz premierem. Opozycja, która w wyborach zdobyła znacząco więcej mandatów niż wcześniej, uważa, że doszło do fałszerstw i że w uczciwych wyborach zdobyłaby większość miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. PPC zdobyła 68 mandatów, a opozycja - 55. Mianowanie Hun Sena na kolejną 5-letnią kadencję przegłosowała we wrześniu PPC w głosowaniu zbojkotowanym przez opozycję. Ponowne obsadzenie Hun Sena na stanowisku Sam Rainsy nazwał _ zamachem konstytucyjnym _.

bEqoxQqL

Opozycja z CNRP domagała się dochodzenia w sprawie nieprawidłowości wyborczych, rząd odmówił i obecnie CNRP domaga się rozpisania nowych wyborów.

Protesty rozszerzyły się w zeszłym tygodniu, kiedy do antyrządowych demonstrantów dołączyli robotnicy z fabryk odzieżowych żądający podniesienia płacy minimalnej z 80 dolarów do 160. Strajki odzieżówki trwają od kilku miesięcy.

W Kambodży przemysł odzieżowy, który zatrudnia ponad 500 tys. ludzi, przynosi największe wpływy z eksportu.

Według organizatorów w niedzielnym pokojowym marszu i wiecu udział wziął blisko milion osób; według agencji Reutera liczba raczej przesadzona, lecz należąca do najwyższych w kambodżańskich protestach. Sam Rainsy powiedział tłumowi, że jego liczebność _ zapisuje nową kartę w historii Kambodży _.

bEqoxQqR

Premier w tym miesiącu zapowiedział, że nie ustąpi i nie rozpisze nowych wyborów.

Partia Sama Rainsy'ego od dawna utrzymuje bliskie kontakty z większością związków zawodowych reprezentujących robotników odzieżówki. Większość z 500 fabryk odzieżowych w Kambodży pozostaje zamknięta od czwartku, kiedy stowarzyszenia producentów wezwały swoich członków do zawieszenia pracy, powołując się na obawy przed gwałtownymi strajkami.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten wyrok ONZ podsyci jeszcze napięcie Tajlandia musi wycofać swe wojsko i policję z terenu wokół położonej tuż za jej granicą z Kambodżą zabytkowej świątyni hinduistycznej.
Kambodża: Protest, bo fałszują wybory Opozycja od dwóch miesięcy domaga się niezależnego dochodzenia w sprawie zgłaszanych przez nią nieprawidłowości.
Przerażające informacje o gwałtach w Azji Blisko 25 proc. mężczyzn mieszkających w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku co najmniej raz zgwałciło kobietę.
bEqoxQrm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)