Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Egipcie. Organizacje krytycznie o uniewinnieniu szefów sił bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Zdaniem organizacji Amnesy International i Human Richt Watch oczyszczenie z zarzutów wysokich funkcjonariuszy jest zaprzeczeniem sprawiedliwości i może zachęcać do stosowania zasady bezkarności w policji.

Protesty w Egipcie. Organizacje krytycznie o uniewinnieniu szefów sił bezpieczeństwa
(primeministergr/CC/Flickr)

Organizacje praw człowieka: Amnesty International (AI) i Human Right Watch (HRW) skrytykowały dziś uniewinnienie sześciu wysokich przedstawicieli egipskich sił bezpieczeństwa w procesie, w którym sądzono też byłego prezydenta Hosniego Mubaraka (na zdjęciu).

Zdaniem tych organizacji oczyszczenie z zarzutów wysokich funkcjonariuszy jest zaprzeczeniem sprawiedliwości i może zachęcać do stosowania zasady bezkarności w policji.

Hosni Mubarak i jego dawny minister spraw wewnętrznych Habib al-Adli zostali skazani na karę dożywotniego więzienia za krwawe stłumienie ubiegłorocznych protestów, podczas których zginęło ok. 850 nieuzbrojonych demonstrantów. Sześciu wysokich funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, sądzonych w tym samym procesie, zostało uniewinnionych.

_ - Skazanie Mubaraka to znaczący krok w walce z bezkarnością, która królowała przez długi czas w Egipcie _, lecz wyroki uniewinniające oznaczają, że jeszcze wiele pozostaje do zrobienia, aby wyjaśnić całą prawdę o tym, co się stało, i by sprawiedliwość zatriumfowała - ocenia w oświadczeniu AI.

_ - Wiele osób uważa uniewinnienie wysokich funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa za oznakę tego, że winni naruszania praw człowieka wciąż mogą uniknąć sprawiedliwości _ - napisała AI w swym oświadczeniu.

Dzisiejszy werdykt, to zdaniem HRW _ poważny sygnał dla przyszłych przywódców Egiptu, że nie stoją ponad prawem _. Rzecznik HRW Joe Stork zaznaczył, że ten wyrok _ to precedens, gdyż jeszcze przed rokiem nie do pomyślenia było to, że Mubarak stanie przed sądem _.

Według Heby Morayef z HRW sobotni werdykt nie spełnił oczekiwań w stopniu, w którym odstraszałby policję przed naruszeniem praw człowieka w przyszłości. Zdaniem HRW orzeczenie sądu wciąż ochrania bezkarność egipskiego MSW w jego aktach przemocy wobec demonstrantów.

W krwawo stłumionych w lutym ubiegłego roku antyreżimowych protestach zginęło ok. 850 osób.(PAP)

Czytaj więcej w Money.pl
Mubarak skazany na dożywocie. Potem trafił do szpitala Po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego synów dyktatora na sali sądowej wybuchła awantura.
Mubarak skazany na dożywocie. Bójka w sądzie Sąd uznał, że były prezydent Egiptu ponosi część winy za śmierć 850 demonstrantów.
Koniec stanu wyjątkowego. Po ponad 30 latach Powiadomiły o tym egipskie władze wojskowe, które rządzą krajem od chwili odsunięcia od władzy Hosniego Mubaraka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)