Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Egipcie. Nie żyje fotoreporter

0
Podziel się:

Siły bezpieczeństwa użyły gaz łzawiący i ostrą amunicję.

Protesty w Egipcie. Nie żyje fotoreporter
(PAP/EPA)

Trzech dziennikarzy jest rannych, a sześciu zostało aresztowanych w trakcie manifestacji w 3. rocznicę rozpoczęcia powstania, w wyniku którego obalono prezydenta Hosniego Mubaraka - podał związek zawodowy egipskich fotoreporterów.

Chociaż wielu Egipcjan pokojowo świętowało rocznicę obalenia autokratycznego prezydenta, to tego dnia w kraju dochodziło do pełnych przemocy demonstracji jego zwolenników, które zakończyły się rozpędzeniem tłumu przez siły bezpieczeństwa za pomocą gazu łzawiącego i ostrej amunicji. Zginął fotoreporter.

Hossam Diab ze Stowarzyszenia Egipskich Fotoreporterów powiedział AP, że zastrzelony to Mohamed Helmy - pracujący jako freelancer dla katarskiej telewizji Al-Dżazira. Z kolei Mohammed Fahmy, fotograf pracujący dla gazety nacjonalistycznej partii Wafd, został postrzelony w twarz i przeszedł już operację. AP nie precyzuje, gdzie doszło do tych incydentów.

Strzelaniny i aresztowania miały miejsce także podczas mniejszych zgromadzeń organizowanych przez młodych świeckich działaczy, którzy w 2011 r. kierowali manifestacjami przeciwko Mubarakowi i są krytyczni zarówno wobec islamistów, jak i egipskiej armii - pisze AP, również nie podając miejsca zdarzeń. Po obaleniu przez wojsko w lipcu ub.r. islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego armia powołała nowy - jak go sama określa - cywilny rząd.

W ciągu dnia doszło też do ataków tłumu na dziennikarzy, szczególnie na reporterów zagranicznych. Kilkunastu dziennikarzy zostało pobitych przez demonstrantów lub zatrzymanych przez policję w obronie przed rozwścieczonym tłumem. Manifestanci uczestniczący w wiecu popierającym wojsko zaatakowali egipską dziennikarkę, przez pomyłkę biorąc ją za kogoś, kto pracuje dla Al-Dżaziry. Telewizja ta uważana jest za medium sprzyjające Bractwu Muzułmańskiemu, z którego wywodzi się Mursi.

Od kiedy Mursi w lipcu został odsunięty od władzy, w Egipcie śmierć poniosło co najmniej pięciu dziennikarzy, 45 zostało napadniętych; zaatakowano też 11 redakcji - wynika z informacji nowojorskiego Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ). Od tamtego czasu co najmniej 44 dziennikarzy zostało zatrzymanych _ bez postawienia zarzutów w postępowaniu przedprocesowym _.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycjoniści w Egipcie to terroryści? Rząd tymczasowy Egiptu zakazał tej organizacji, wiernej obalonemu w lipcu prezydentowi Mohamedowi Mursiemu, wszelkiej aktywności, w tym demonstracji i protestów.
Proces współpracowników reżimu. Uniewinnieni Były egipski premier z czasów prezydenta Hosniego Mubaraka, Ahmed Szafik, oraz dwaj synowie obalonego w lutym 2011 r. szefa państwa zostali uniewinnieni przez sąd w Kairze z zarzutów korupcyjnych.
Zabił 800 osób, a uśmiecha się przed sądem Jest oskarżony o współudział w zabiciu ponad 800 uczestników ulicznych protestów, które na początku 2011 roku doprowadziły do jego obalenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)