Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty w Chorwacji. Nie chcą oznakowania w języku serbskim w Vukovarze

0
Podziel się:

Nazwy ulic, urzędów itp. mają być zapisane zarówno alfabetem łacińskim, stosowanym w języku chorwackim, jak i cyrylicą stosowaną w języku serbskim.

Protesty w Chorwacji. Nie chcą oznakowania w języku serbskim w Vukovarze
(Damien Smith/CC/Flickr)

Ponad 20 tys. osób protestowało dziś w Vukovarze, na wschodzie Chorwacji, przeciw rządowym planom wprowadzenia w tym mieście oznakowań w języku serbskim pisanym cyrylicą z myślą o tamtejszej serbskiej mniejszości.

Nazwy ulic, urzędów itp. mają być zapisane zarówno alfabetem łacińskim, stosowanym w języku chorwackim, jak i cyrylicą stosowaną w języku serbskim.

Chorwacka ustawa o mniejszościach narodowych stanowi, że władze muszą zapewnić dwujęzyczność w przestrzeni publicznej na terenach, gdzie dana mniejszość stanowi co najmniej jedną trzecią miejscowej ludności. Według spisu powszechnego z zeszłego roku w Vukovarze mieszka obecnie 35 proc. Serbów.

Dwujęzyczne napisy - po chorwacku i włosku - obowiązują już na należącym do Chorwacji półwyspie Istria, jednak przypadek 30-tysięcznego Vukovaru jest o wiele drażliwszy ze względu na tragiczne dzieje miasta podczas wojny domowej w latach 1991-1995.

Sobotni protest zorganizowały stowarzyszenia kombatanckie pod hasłem _ Tak dla chorwackiego Vukovaru, nie dla cyrylicy _. Jego uczestnicy trzymali chorwackie flagi i transparenty z napisami _ Nie po to walczyliśmy _ i _ Nie wystawiajcie naszej cierpliwości na próbę _.

Organizatorzy demonstracji domagają się, by z prawa o mniejszościach narodowych wyłączyć Vukovar na znak _ szacunku dla złożonej przez niego ofiary _. To malownicze miasto położone nad Dunajem zostało zrównane z ziemią w 1991 roku, gdy przez trzy miesiące było oblegane przez złożoną głównie z Serbów armię jugosłowiańską oraz miejscowe serbskie bojówki. Po zdobyciu miasta Serbowie wygnali z niego całą ludność nieserbską i przeprowadzili egzekucję ok. 200 pacjentów miejscowego szpitala.

Od tego czasu Vukovar został odbudowany, ale nadal zmaga się z biedą i wysokim bezrobociem.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny kraj ze "śmieciowym" ratingiem Agencja ratingowa Moody's ogłosiła, że obniżyła rating Chorwacji do śmieciowego poziomu Ba1 z Baa3.
Zaufała nawigacji. Przejechała 1450 km zamiast... - Nagle znalazłam się w Zagrzebiu i wtedy zdałam sobie sprawę, że nie jestem w Belgii - powiedziała.
Chaos na Bałkanach, rodziła w ciężarówce Na głównej autostradzie w Serbii prowadzącej z Belgradu do granicy z Węgrami samochody utknęły na wiele godzin, gdy w krótkim czasie spadło tam 50 cm śniegu.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)