Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
acta
11.02.2012 08:36

Protesty przeciw ACTA. Znów wyjdą na ulicę

Organizatorzy protestów twierdzą, że zagrożone są swobody obywatelskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Przeciwnicy ACTA wyjdą dziś na ulice. Nie tylko w Polsce i w Europie, również w Ameryce, nawet w Australii. Będą domagać się odstąpienia od umowy.

Nie przekonują ich zapewnienia rządów, że chodzi jedynie o ochronę własności intelektualnej. Twierdzą, że wolności obywatelskie są w najwyższym stopniu zagrożone, a internet stanie się narzędziem inwigilacji i opresji.

Koordynatorka protestów w Polsce, Magda Szecówka, powiedziała Polskiemu Radiu, że nie ma zgody na traktowanie społeczeństw jako biernego przedmiotu decyzji, podejmowanych gdzieś indziej przez kogoś, kto wie lepiej. W jej ocenie, mamy do czynienia z ogólnym niezadowoleniem społeczeństw w skali świata.

Artur Syga, organizator marszu protestacyjnego w Krakowie, podkreśla, że jego uczestnicy - w kwestii ACTA - jednoczą się ponad podziałami politycznymi. Przewiduje, że rząd się ugnie. - _ Nie mają wyboru, przecież nie wyprowadzą na ulice przeciwko społeczeństwu czołgów _ - powiedział Polskiemu Radiu.

Grupa organizacji pozarządowych, protestujących przeciwko wprowadzeniu umowy ACTA, wysłała wczoraj do premiera list. Dziękują w nim za podjęcie próby negocjacji. Domagają się również informacji, czy zostały już udostępnione wszystkie dokumenty w sprawie ACTA. Premier obiecał to internautom podczas niedawnej debaty.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał wczoraj w Krakowie, że jeszcze nie wszystkie dokumenty zostały przedstawione opinii publicznej. Na stronach internetowych ministerstwa zamieszczano ostatnie opinie w tej sprawie.

7 i 8 lutego na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowano 11 instrukcji negocjacyjnych w sprawie ACTA. Jak ocenił minister Zdrojewski, emocje spowodowane przez podpisanie umowy powinny zacząć opadać.

Czytaj więcej o zamieszaniu wokół ACTA
"Internetowe gestaPO". Gorąco wokół ACTA Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego emocje wokół ACTA powoli mogą w Polsce wygasać.
Pierwsze kary i zarzuty dla przeciwników ACTA W czwartkowej manifestacji w stolicy Wielkopolski wzięło udział kilka tysięcy osób. Według policji zgromadzenie liczyło 2,5 tys. uczestników.
Gowin wie, dlaczego spada poparcie dla PO W sprawie ACTA popełniliśmy dwa błędy: jeden to brak pełniejszych konsultacji społecznych, a drugi to sam moment i tryb podejmowania decyzji.
Tagi: acta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz