Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Protesty po nominacji Albańczyka na ministra. 35 rannych

0
Podziel się:

Rozruchy zaczęły się już w piątek, kiedy grupa młodych Macedończyków zebrała się w stolicy, pod Ministerstwem Obrony, aby zaprotestować przeciwko nominacji.

Protesty po nominacji Albańczyka na ministra. 35 rannych
(Wayan Vota/CC/Flickr)

35 osób zostało rannych podczas starć wczoraj w stolicy Macedonii, Skopje, między zwolennikami i przeciwnikami b. albańskiego partyzanta Talata Xhaferiego, mianowanego ministrem obrony Macedonii, w której ludność albańska stanowi 25 proc.

Incydenty zaczęły się już w piątek, kiedy grupa młodych Macedończyków zebrała się w stolicy, pod Ministerstwem Obrony, aby zaprotestować przeciwko nominacji.

Premier Macedonii Nikoła Grujewski mianował przed tygodniem dawnego członka albańskiej partyzantki Talata Xhaferiego szefem resortu obrony w swoim rządzie.

Wczoraj kilkuset młodych ludzi należących do albańskiej mniejszości w Macedonii przyszło pod gmach ministerstwa, aby manifestować poparcie dla nominacji Xhaferiego. Niektórzy z demonstrantów zaatakowali policję, rzucając w nią kamieniami, na co policjanci odpowiedzieli granatami z gazem łzawiącym.

_ - Demonstranci spalili flagę macedońską, niszczyli przystanki autobusowe i atakowali policję, co zmusiło ją do wezwania sił specjalnych _ - powiedział dziennikarzom rzecznik macedońskiego MSW.

Rannych w zamieszkach przed Ministerstwem Obrony zostało 20 demonstrantów i 15 policjantów. 20 uczestników zajść aresztowano.

Talat Xhaferi, który sprawował już funkcje wiceministra w latach 2004-2006 jest członkiem partii albańskiej mniejszości w Macedonii - Demokratycznego Związku na rzecz Integracji - która wchodzi w koalicję z WMRO-DPMNE, etnicznie macedońską, prawicową formacją premiera Grujewskiego.

Xhaferi był członkiem paramilitarnego ugrupowania, które walczyło przeciwko państwu macedońskiemu podczas konfliktu wewnętrznego (wojny domowej) w 2001 roku. Zakończył się on pod koniec tego roku zawarciem układu pokojowego w Ochrydzie, na mocy którego albańska mniejszość uzyskała prawa konstytucyjne.

Czytaj więcej w Money.pl
W Macedonii mogą odetchnąć. Koniec impasu Rządzący Macedonią konserwatyści i opozycyjni socjaldemokraci porozumieli się w piątek w sprawie zakończenia trwającego od miesięcy impasu politycznego w kraju.
Sytuacja jest krytyczna. Grozi im kataklizm Ewakuowano setki ludzi - poinformowały władze Macedonii.
Komisarz UE sfrustrowany. Tam nie pojedzie Unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele odwołał planowaną na przyszyły tydzień wizytę w Macedonii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)