Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
12.03.2013 07:56

Protesty na Węgrzech. Nie chcą zmian w konstytucji

Policja otoczyła gmach szczelnym kordonem i wezwała zgromadzonych do zakończenia protestów. Zatrzymano kilkanaście osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Do późnej nocy w poniedziałek trwały w Budapeszcie antyrządowe protesty skierowane przeciwko nowelizacji konstytucji, która zaniepokoiła również władze Unii Europejskiej. Na ulicach stolicy protestowało wiele tysięcy osób.

[na zdj. Janos Ader, prezydent Węgier]

Protesty zainicjowały stowarzyszenia obywatelskie, organizacje pozarządowe i studenckie. Do manifestantów przyłączyli się związkowcy z Ruchu Węgierskiej Solidarności (_ Szolidaritas _). Demonstrowano przed centralą rządzącego Fideszu, potem kilkutysięczny tłum, niosący czarne flagi ruszył w kierunku Pałacu Sandora na placu św. Grzegorza - siedziby prezydenta Janosa Adera. Apelowano by prezydent zawetował kontrowersyjną nowelizację.

_ Janos, nie podpisuj tych poprawek! _ - skandował tłum. Siedzibę prezydenta otoczyła policja. Janos Ader przebywał w tym czasie z oficjalną wizytą w Niemczech.

Podczas przemarszu Mostem Łańcuchowym kilku działaczy wspięło się na jego filary zawieszając transparent głoszący _ Konstytucja nie jest grą ! _

_ Ręce precz od naszych praw ! Nie zgadzamy się na odebranie autonomii uniwersytetom ! Protestujemy przeciw prześladowaniu bezdomnych ! Żądamy uczciwych i wolnych wyborów ! Chcemy niezależnego sądownictwa, suwerenności dla kościołów i wyznań _ - skandowali zgromadzeni.

Przed godziną 23.00 tłum demonstrantów, śpiewając hymn narodowy, skierował się na Plac Kosutha przed siedzibę parlamentu. Policja otoczyła gmach szczelnym kordonem i wezwała zgromadzonych do zakończenia protestów. Zatrzymano 16 osób.

Do protestów przyłączyła się węgierska lewica. Lider Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) Attila Mesterhazy oznajmił, że lewica zorganizuje antyrządowe wiece w Budapeszcie i w Miszkolcu 14 marca, czyli w przeddzień węgierskiego święta narodowego - rocznicy wybuchu węgierskiej Wiosny Ludów w 1848 roku. Przeforsowanie przez rządzący Fidesz kontrowersyjnej nowelizacji określił Mesterhazy mianem _ parlamentarnej dyktatury _.

Czytaj więcej w Money.pl
Szkodliwe zmiany w konstytucji? Protestują Kilka tysięcy Węgrów uczestniczyło w dzisiejszej demonstracji zwołanej w Budapeszcie przez Amnesty International i organizacje obywatelskie przeciw 47 rządowym poprawkom konstytucyjnym.
"To agresja w państwie! Orban kłamie" Zdaniem krajowych i międzynarodowych organizacji ograniczy ona prawa obywateli.
USA zaniepokojone. Przez zmiany w konstytucji Istnieje ryzyko, że poprawki stanowią zagrożenie dla zasad rządów demokratycznych.
Tagi: prawo, janos ader, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz