Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Przeciwnicy władz zablokowali samochodami rezydencję prezydenta

0
Podziel się

Opozycja ogłosiła powołanie komisji śledczej, która ma się zająć bezprawnymi działaniami ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenki oraz podległych mu oddziałów milicyjnych; zapowiedziała antykorupcyjne śledztwa wobec członków rządu premiera Mykoły Azarowa i ich rodzin.

Protesty na Ukrainie. Przeciwnicy władz zablokowali samochodami rezydencję prezydenta
(PAP/EPA)
bEqooFbF

Około tysiąca samochodów zablokowało na kilka godzin drogę do posiadłości prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza podczas kolejnej akcji przeciwników władz tego kraju, przeprowadzonej w niedzielę pod hasłem _ Solidarność przeciwko terrorowi _.

Ich wiec na Majdanie Niepodległości w Kijowie zgromadził - według różnych źródeł - od 20 do 50 tysięcy osób. Głównym postulatem było ukaranie odpowiedzialnych za milicyjną przemoc wobec protestujących oraz ukaranie wykonawców i zleceniodawców brutalnego pobicia dziennikarki śledczej Tetiany Czornowił.

Opozycja ogłosiła powołanie komisji śledczej, która ma się zająć bezprawnymi działaniami ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenki oraz podległych mu oddziałów milicyjnych; zapowiedziała antykorupcyjne śledztwa wobec członków rządu premiera Mykoły Azarowa i ich rodzin.

bEqooFbH

W czasie wiecu z obozowiska na Majdanie Niepodległości wyruszyło kilkadziesiąt samochodów, które skierowały się do rezydencji prezydenta Janukowycza _ Meżyhiria _ we wsi Nowi Petriwci pod Kijowem. Po drodze dołączały do nich kolejne pojazdy, które w efekcie zakorkowały wyjazd ze stolicy w kierunku północnym.

Trasa z Kijowa do majątku Janukowycza była silnie obstawiona samochodami patrolowymi drogówki, a na zjeździe do drogi prowadzącej bezpośrednio do rezydencji prezydenta stała blokada z samochodów milicyjnych i budowlanej wywrotki. Po krótkich negocjacjach z funkcjonariuszami protestujący przesunęli te pojazdy na pobocze i ruszyli dalej.

Do samej rezydencji nie podeszli, gdyż kolejna barykada, którą tworzyło kilkanaście autobusów, pilnowana była przez kilkuset milicjantów z tarczami i pałkami. Gdy kolumna z Majdanu dotarła w to miejsce, naprzeciwko milicyjnego kordonu stanęli w szeregu ubrani w kaski budowlane i grube kurtki członkowie ochotniczej ochrony protestów.

_ Chłopcy, rzucajcie to na ziemię, odwracajcie się w drugą stronę i ruszajcie z nami! Janukowycz nie zarobił na Meżyhiria uczciwą pracą! Odbierzemy mu to, co ukradł i urządzimy tam sanatorium dla dzieci _ - krzyczeli do milicji ludzie, domagając się ustąpienia prezydenta.

bEqooFbN

Podczas akcji wielokrotnie apelowano o unikanie agresji i powtarzano, że protest ma pokojowy charakter. _ Jeszcze tu wrócimy! _ - skandowali zgromadzeni w rytm dźwięków ogromnego bębna, w który walili ubrani na czarno kozacy. Nad tłumem, w gąszczu flag państwowych i partii opozycyjnych, widniała niesiona na kiju gumowa kopia głowy Muammara Kadafiego.

Meżyhiria to 135-hektarowa, otoczona wysokim płotem dawna rezydencja państwowa, do której Janukowycz przeprowadził się, gdy po raz pierwszy był premierem Ukrainy w latach 2002-2004.

Choć według informacji mediów prezydent jest formalnym właścicielem zaledwie 1,7 hektara ziemi na terenie ośrodka, do jego dyspozycji jest całe jego terytorium, zabudowane luksusowymi domami, kortami tenisowymi i sztucznymi jeziorami.

Protesty na Ukrainie trwają od 21 listopada, gdy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Po kilku brutalnych akcjach milicji wobec uczestników demonstracji rozbili oni miasteczko namiotowe na Majdanie Niepodległości w Kijowie i zaczęli żądać zmiany władz.

bEqooFbO
Czytaj więcej w Money.pl
Automajdan ruszył na rezydencję Janukowycza Główna kolumna, ponad stu samochodów i busów wyruszyła z centrum miasta.
Niecodzienny protest na Ukrainie. Będzie rajd - _ Jeżeli oni nas nie słyszą, to na jezdni im napiszemy te żądania i będą je czytać każdego dnia _.
Wskazali winnych pobicia dziennikarki Ukraińska dziennikarka śledcza Tetiana Czornowoł została brutalnie pobita. Jest znana z wielu publikacji o korupcji na szczytach władzy.
bEqooFci
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)