Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. "Milicja zachowywała się zbyt agresywnie"

0
Podziel się:

Prokurator generalny Ukrainy uzasadnił w parlamencie akcję funkcjonariuszy MSW 30 listopada na placu Niepodległości.

Protesty na Ukrainie. "Milicja zachowywała się zbyt agresywnie"
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Informując w Radzie Najwyższej o prowadzonych w tych sprawach śledztwach, Wiktor Pszonka powiedział, że milicja i żołnierze wojsk wewnętrznych wykorzystując siłę przekroczyli swoje uprawnienia.

Prokurator generalny uzasadniał interwencję milicji 30 listopada ciągłymi sprzeczkami manifestujących z funkcjonariuszami MSW i pracownikami służb komunalnych, którzy mieli ustawić na placu Niepodległości świąteczne dekoracje, w tym choinkę.

Wiktor Pszonka przyznał jednak, że milicja zachowywała się zbyt agresywnie. Pokrywa się to z rezultatami wewnętrznego śledztwa w MSW. _ W niektórych przypadkach wykorzystanie siły i specjalnych środków przewyższało poziom potrzebny do wykonania zadania i nie ograniczało się do zadania minimalnej szkody naruszającym prawo _ - mówił ukraiński prokurator generalny.

Wiktor Pszonka poinformował, że potwierdzono 88 oświadczeń poszkodowanych manifestantów o użyciu siły przeciwko nim. Rannych zostało też 16 funkcjonariuszy oddziałów specjalnych Berkut i żołnierzy MSW.

Agresywna pacyfikacja 30 listopada stała się powodem do wybuchu masowych protestów antyrządowych. Były one o wiele liczniejsze niż trwające wcześniej, od 21 listopada, manifestacje proeuropejskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Koncentracja milicji i wojska w Kijowie. Będzie pacyfikacja? Na miejscu są już _ Tygrysy _ ze specnazu, zamknięto też metro. Kliczko wzywa Ukraińców na barykady.
Nowe doniesienia z Ukrainy. Milicja się buntuje? Protesty wybuchły 21 listopada, kiedy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Wzniecą rewolucję? To pierwszy sygnał Coraz głośniej mówi się o kryzysie władzy, który - zdaniem ekspertów - może doprowadzić do poważnych wystąpień przeciwko rządzącym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)