Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Klub PiS złożył projekt uchwały

0
Podziel się:

Zgodnie z proponowaną przez PiS uchwałą, Sejm wzywa władze ukraińskie do poszanowania zasad demokracji, państwa prawa i suwerenności narodu.

Protesty na Ukrainie. Klub PiS złożył projekt uchwały
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Klub PiS złożył projekt uchwały Sejmu w sprawie sytuacji na Ukrainie - poinformował dziś zastępca rzecznika PiS Marcin Mastalerek.

PiS podkreśla w projekcie, że wydarzenia mające miejsce w ostatnich dniach na Ukrainie _ wskazują na wolę narodu Ukrainy, by konsekwentnie podążać w kierunku zacieśnienia więzów z instytucjami europejskimi _.

_ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej popiera europejskie aspiracje narodu ukraińskiego i stoi na stanowisku, że Rzeczpospolita Polska powinna wspierać integrację Ukrainy ze strukturami Unii Europejskiej, aż do jej pełnego członkostwa _ - napisano w uchwale przygotowanej przez PiS.

Znajduje się w niej też stwierdzenie, że Ukraina jako nasz silny, prowadzący suwerenną politykę partner umacnia międzynarodową pozycję Polski i powinna być kluczowym partnerem polskiej polityki wschodniej.

_ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa pozostałe państwa Unii Europejskiej do podjęcia wszelkich niezbędnych działań, aby zapewnić Ukrainie bezpieczną drogę ku zbliżeniu ze strukturami europejskimi, bez zewnętrznych nacisków i szantażu oraz do przedstawienia planu politycznego i ekonomicznego, który zagwarantowałby społeczeństwu ukraińskiemu rozwój zgodny z jego europejskimi aspiracjami _ - brzmi uchwała.

Zgodnie z proponowaną przez PiS uchwałą, Sejm wzywa władze ukraińskie do poszanowania zasad demokracji, państwa prawa i suwerenności narodu oraz _ do niepodejmowania żadnych działań, które mogłyby doprowadzić do eskalacji przemocy oraz do rozwiązywania konfliktów na drodze dialogu społecznego oraz do konsekwentnej reformy państwa zgodnej z europejskimi standardami _.

_ Nasza uchwała to dobry kompromis. Donośny i wyraźny głos polskiego parlamentu będzie słyszany na Ukrainie i w UE. Przyjęcie uchwały byłoby realnym działaniem, w przeciwieństwie do nic nie wnoszących posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego _ - powiedział Mastalerek.

Według polityków wszystkich klubów parlamentarnych sytuacja na Ukrainie wymaga reakcji Sejmu. Własny projekt uchwały Sejmu, w którym wyrażono głębokie zaniepokojenie zaostrzeniem się sytuacji na Ukrainie, a także potępiono nieuzasadnione użycie siły przygotował już klub PO. Projekt uchwały wczoraj został skierowany do Prezydium Sejmu. Platforma zaproponowała, aby uzgodnić treść uchwały ze wszystkimi klubami i przyjąć ją przez aklamację.

Własny projekt uchwały zapowiedział również klub SP. Potrzebę przyjęcia uchwały widzą politycy Twojego Ruchu. Szef TR Janusz Palikot powiedział wczoraj, że dziś Konwent Seniorów podejmie próbę wypracowania ponadpartyjnego stanowiska ws. wydarzeń na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
25 tysięcy studentów żąda umowy z Unią Wielotysięczny studencki Euromajdan w tym mieście trwa już siódmy dzień. We Lwowie przeszedł studencki marsz sprzeciwu wobec działań władz. _ Ukraina to Europa! _ - krzyczeli młodzi ludzie.
Demonstranci pod parlamentem. Czekają na... Opozycja zarzuca Azarowowi i całej ekipie prezydenta Wiktora Janukowycza bezprawne podjęcie decyzji o niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE.
Ważą się losy rządu Ukrainy. Drzwi do Unii nadal otwarte Ruszył marsz na parlament, gdzie głosowane będzie odwołanie gabinetu Azarowa. Komisja Europejska zapowiada kolejne konsultacje umowy stowarzyszeniowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)