Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. "Dzięki Majdanowi tworzy się społeczeństwo obywatelskie"

0
Podziel się:

Jak podkreślił metropolita, ostatnie krwawe wydarzenia w Kijowie mogą przypominać mieszkańcom Gdańska i Gdyni masakrę robotników w grudniu 1970 r.

Protesty na Ukrainie. "Dzięki Majdanowi tworzy się społeczeństwo obywatelskie"
(PAP/EPA)

_ Powstaje wspólnota, która sama pragnie decydować o własnym losie. Ale przyszedł także czas pacyfikacji i użycia broni, krwi, ran, śmierci, rozpaczy tych, którzy stracili najbliższych, bratobójczego starcia _ - powiedział metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podczas mszy w Katedrze Mariackiej w Gdańsku w intencji ofiar oraz o pokój na Ukrainie.

W nabożeństwie uczestniczyli między innymi europoseł PO Jan Kozłowski, posłowie PiS Andrzej Jaworski, Maciej Łopiński, Janusz Śniadek, prezydenci Gdańska i Gdyni Paweł Adamowicz i Wojciech Szczurek, przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda oraz były I sekretarz KW PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach. Mszę rozpoczęło odegranie hymnów ukraińskiego i polskiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak podkreślił metropolita, ostatnie krwawe wydarzenia w Kijowie mogą przypominać mieszkańcom Gdańska i Gdyni masakrę robotników w grudniu 1970 r. _ - Wtedy komunistyczna tzw. ludowa władza strzelała do robotników, teraz na kijowskim Majdanie konstytucyjna władza strzelała do swoich obywateli. Tu przed 40 laty w Gdyni "Janek Wiśniewski padł, na drzwiach ponieśli go Świętojańską" _ - mówił.

Hierarcha dodał, że w 2014 roku znowu _ nieśli ulicami Kijowa _ młodych obywateli Ukrainy _ broczących krwią i zabitych. - Niechaj ta modlitwa zostanie przyjęta na ogarniętej niepokojem Ukrainie jako świadectwo naszej jedności, braterstwa, empatii, naszej religijnej postawy. To modlitwa za bieg aktualnych spraw na Ukrainie, za mądre i skuteczne rozwiązanie jej trudnych problemów, politycznych, społecznych, moralnych; za przełamanie impasu, wyjście z głębokiego kryzysu, jaki ogarnął państwo ukraińskie, co dla nas, sąsiadów, Polaków, nie jest obojętne _ - podkreślił arcybiskup.

Abp Głódź przypomniał o wspólnych dziejach obu narodów: polskiego i ukraińskiego. _ - Pod niebem Rzeczypospolitej na czarnoziemach Ukrainy nie wszystko przecież w naszych relacjach - jakby to chcieli niektórzy - było złe i krzywdą. Nasza wspólna historia miała różne oblicza _ - dodał.

Po obu stronach ołtarza w Katedrze Mariackiej podczas mszy ustawiono flagi ukraińskie udekorowane kirem, oraz polskie. Część nabożeństwa - m.in. czytanie psalmów oraz tekstów ewangelicznych - odbyło się w języku ukraińskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin ma mentalność rodem z zimnej wojny? Doradczyni prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Susan Rice powiedziała, że byłoby to bardzo poważnym błędem, gdyby Rosja wysłała wojska na Ukrainę.
Rozejm na Ukrainie. Tymczasowy prezydent zapowiada integrację z Unią Tymczasowy prezydent zapowiedział, że Ukraina powróci na drogę europejskiej integracji.
SLD wzywa do działań w sprawie Ukrainy Partia chce także informacji rządu sprawie Ukrainy i debaty sejmowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)