Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty na Ukrainie. Ambasador Ukrainy na dywaniku w MSZ

0
Podziel się:

Markijan Malski rozmawiał z wiceminister Pełczyńską-Nałęcz przez około 20 minut.

Protesty na Ukrainie. Ambasador Ukrainy na dywaniku w MSZ
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Zakończyło się spotkanie ambasadora Ukrainy w Polsce Markijana Malskiego w MSZ. Malski przez ok. 20 minut rozmawiał z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz o ostatnich tragicznych wydarzeniach na Ukrainie.

Na zdjęciu szef polskiego MSZ Radosław Sikorski

Spotkanie ambasadora Ukrainy w Polsce z wiceszefową MSZ rozpoczęło się o godz. 12. Dyplomata został wezwany do resortu, po tym gdy Prokuratura Generalna Ukrainy potwierdziła dziś śmierć trzech osób w Kijowie, w rejonie dzielnicy rządowej, gdzie od ponad dwóch dni trwają starcia ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów. To pierwsze ofiary śmiertelne od wybuchu antyrządowych protestów w listopadzie, wywołanych wstrzymaniem współpracy Ukrainy z UE.

Od niedzieli w stolicy Ukrainy trwają starcia między milicją a antyrządowymi demonstrantami. Rząd i opozycja obwiniają się nawzajem o eskalację przemocy. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na informatorów z MSW, oddziały milicji Berkut przypuściły szturm na protestujących po informacji, że mają oni zamiar wykorzystać do walki z milicją ciekły sód, którego zamierzano użyć w koktajlach Mołotowa.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz polecił przeprowadzenie rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci uczestników antyrządowych protestów w Kijowie. Jeden z przywódców ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk poinformował, że Janukowycz zgodził się spotkać w środę z przywódcami opozycji w związku z sytuacją w Kijowie

Pod koniec listopada na wileńskim szczycie Partnerstwa Wschodniego Janukowycz nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Doprowadziło to do demonstracji proeuropejskich, głównie w Kijowie. W miniony czwartek ukraiński parlament uchwalił ustawy, które znacznie zaostrzyły odpowiedzialność obywateli za udział w niesankcjonowanych zgromadzeniach i ograniczyły działalność organizacji pozarządowych. Zmiany w prawie, które wchodzą w środę w życie, oburzyły demonstrujących od kilku tygodni zwolenników podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

Nowe prawo m.in. zaostrza odpowiedzialność za udział w nielegalnych manifestacjach i za rozpowszechnianie _ treści ekstremistycznych _ oraz podwyższa kary za rozbijanie namiotów w miejscach protestu. Przewidziano kary dla kierowców, którzy poruszają się po drogach w kolumnach liczących ponad pięć pojazdów, a także zakazano demonstracji przed prywatnymi mieszkaniami i domami obywateli.

Czytaj więcej w Money.pl
"Trzeba będzie użyć siły. Zgodnie z prawem" Premier Mykola Azarow wyklucza jednak wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Specjalna grupa zakończy protesty w Kijowie? Opozycję reprezentuje Witalij Kliczko, na spotkaniu zabraknie prezydenta Wiktora Janukowycza.
Na Majdanie szykują się do Sylwestra Tuż przed północą Ukraińcy spróbują pobić rekord Guinnessa pod względem największej liczby osób wykonujących hymn państwowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)