Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty na ukrainie
20.01.2014 07:37

Protesty na Ukrainie. 100 osób atakuje kamieniami milicję

Licząca około 100 osób grupa młodych ludzi atakuje kamieniami i koktajlami Mołotowa ukryty pod tarczami milicyjny kordon,

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

17. godzinę trwały rano w Kijowie potyczki między demonstrantami a milicją, która broni drogi dojazdowej do dzielnicy rządowej zablokowanej przez władze w związku z trwającymi od listopada protestami zwolenników integracji europejskiej Ukrainy.

Licząca około 100 osób grupa młodych ludzi atakuje kamieniami i koktajlami Mołotowa ukryty pod tarczami milicyjny kordon, co obserwuje blisko 2 tysięcy ludzi, znajdujących się na ulicy i na pobliskim wzgórzu.

Milicja odpowiada na wypady szturmujących strzałami z broni na gumowe pociski, granatami hukowymi, gazem łzawiącym oraz wodą z armatki wodnej. Temperatura w Kijowie wynosi minus 10 stopni Celsjusza.

Obie strony pozostają na pozycjach, które zajmowały wcześniej i żadna z nich nie ustępuje pod naporem przeciwników.

Tłum przypuścił szturm na kordon milicji przed dzielnicą rządową w niedzielę po południu, w trakcie manifestacji opozycji na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Demonstranci podpalili wówczas jeden z blokujących ulicę autobusów milicyjnych i atakowali funkcjonariuszy. W następnych godzinach doszło do kolejnych podpaleń autobusów i innych pojazdów.

Obecni na Majdanie politycy opozycyjni uznali, że jest to prowokacja, która ma rozwiązać władzom ręce dla siłowego rozpędzenia protestów. Do wszczęcia zamieszek przyznała się radykalna organizacja _ Prawy sektor _, której członkowie ochraniają miasteczko namiotowe na Majdanie Niepodległości.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział w niedzielę wieczorem utworzenie komisji, której zadaniem będzie zażegnanie kryzysu politycznego w kraju, a także wyraził gotowość do negocjacji z opozycją - poinformowali liderzy ukraińskich partii opozycyjnych.

_ - Prezydent zaangażował się w powołanie w poniedziałek komisji składającej się z przedstawicieli kancelarii prezydenckiej, rządu i opozycji, w celu znalezienia wyjścia z obecnego kryzysu _ - oświadczył szef ugrupowania Udar, Witalij Kliczko.

MSW Ukrainy podało, że w wyniku zamieszek ucierpiało 70 milicjantów, z których 49 zostało hospitalizowanych. Rannych zostało także kilkadziesiąt osób po stronie protestujących.

Czytaj więcej w Money.pl
USA ponownie grożą Ukrainie sankcjami Waszyngton wzywa władze do dialogu z opozycją.
Sondaż: Janukowycz przegrałby w wyborach Ukraińska opozycja domaga się wcześniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich w związku z decyzją ekipy prezydenta Janukowycza o przerwaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Kliczko nie chce czekać. "Będziemy walczyć!" Na Majdanie Niepodległości ogłoszono powstanie ruchu o nazwie "Ogólnonarodowe Zjednoczenie Majdan".
Opozycja domaga się jego usunięcia _ - Szef Rady Bezpieczeństwa powinien być zatrzymany, przesłuchany, a następnie aresztowany - _ oświadczyli dziś w sztabie protestów antyrządowych opozycyjni deputowani Anatolij Hrycenko i Wiktor Czumak.
Tagi: protesty na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz