Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Niemczech. Kurdowie wyszli na ulice w Duesseldorfie

0
Podziel się:

Jak podkreślają niemieckie media, manifestacja przebiega na razie bez incydentów.

Protesty w Niemczech. Kurdowie wyszli na ulice w Duesseldorfie
(PAP/EPA)

Ponad 20 tysięcy Kurdów wyszło dzisiaj na ulice Duesseldorfu, domagając się od rządu Niemiec wywarcia presji na Turcję w celu skłonienia jej do udzielenia pomocy ich ziomkom walczącym w Kobane z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Uczestnicy pochodu zmierzającego w kierunku lokalnego parlamentu w Duesseldorfie, stolicy kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, nieśli transparenty z napisami _ Wolność dla Kobane _, _ Powstrzymać masakrę _ i _ Dziś Kobane, a jutro...? _.

Demonstranci domagają się otwarcia przez władze tureckie korytarza, którym mogliby przechodzić do Kobane i innych miejsc atakowanych przez islamistów kurdyjscy bojownicy oraz mogłaby być dostarczana broń i pomoc humanitarna. _ Nie chcemu militarnej interwencji ze strony Turcji _ - powiedziała agencji dpa rzeczniczka Centrum Kurdyjskiego Goekay Akbulut. Zarzuciła prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi chęć _ unicestwienia Kurdów _ do spółki z Państwem Islamskim.

Jak podkreślają niemieckie media, manifestacja przebiega na razie bez incydentów. Na początku tygodnia podczas demonstracji Kurdów w Hamburgu i Celle doszło do zamieszek. Podczas starć z salafitami i Czeczenami ranne zostały wówczas 23 osoby. Aby rozdzielić walczących, policja musiała użyć armatek wodnych. Mniejsze grupki Kurdów w minionych dniach okupowały czasowo biura instytucji niemieckich i blokowały tory kolejowe oraz drogi.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego próbowali w nocy z piątku na sobotę po raz kolejny wejść do centrum syryjskiego miasta Kobane (Ajn al-Arab) przy granicy z Turcją, ale kurdyjscy bojownicy odparli ich atak. Od początku ofensywy IS w pobliżu Kobane z miasta i okolic uciekło ok. 300 tys. osób. 200 tys. znalazło schronienie w sąsiedniej Turcji.

Według specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury w mieście przebywa jeszcze ok. 700 cywilów, głównie są to osoby starsze. Ok. 10-13 tys. zebrało się przy granicy z Turcją. Jeśli miasto zostanie zajęte przez islamistów, najpewniej dojdzie tam do masakry - ostrzegł.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja nie pomoże Kobane. ONZ apeluje... Ostatnie wypowiedzi Erdogana są komentowane przez turecką opozycję jako potwierdzenie, że prezydent nie pójdzie na żadne koncesje polityczne w sprawie Kurdów.
Klęska Kurdów w Syrii jest nieunikniona Bojownicy Państwa Islamskiego znów szturmują miasto przy granicy z Turcją.
USA bombardują Syrię. Ogromne zniszczenia W osobnych uderzeniach lotnictwa zaatakowano pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Iraku.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)