Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Meksyku. Prezydent spotkał się z rodzicami zaginionych studentów

0
Podziel się:

Rodzice zaginionych są coraz bardziej sfrustrowani z powodu powolnego tempa śledztwa dotyczącego wydarzeń z 26 września.

Protesty w Meksyku. Prezydent spotkał się z rodzicami zaginionych studentów
(PAP/EPA)
bEToWByZ

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto spotkał się wczoraj z rodzicami 43 studentów kolegium nauczycielskiego, którzy zaginęli ponad miesiąc temu w miasteczku Iguala po starciu z policją. Było to pierwsze takie spotkanie.

Rodzice zaginionych są coraz bardziej sfrustrowani z powodu powolnego tempa śledztwa dotyczącego wydarzeń z 26 września.

Rodziny spędziły w rezydencji szefa państwa ponad sześć godzin. W pewnej chwili poinformowano, że spotkanie się zakończyło, ale rodzice nie chcieli opuścić budynku, dopóki Pena Nieto nie podpisze dokumentu, który satysfakcjonowałby obie strony.

bEToWBzb

Meksykański prezydent w transmitowanym w telewizji przemówieniu oświadczył następnie, że wysłuchał obaw rodziców i zgodził się na kilka rozwiązań. Wyjaśnił, że utworzona zostanie m.in. komisja, w której skład wejdą przedstawiciele rządu i rodzice; komisja będzie codziennie informowała o postępach w śledztwie. Ponadto bliscy zabitych lub rannych we wrześniowym ataku oraz kolegia nauczycielskie na terenach wiejskich mają otrzymywać większe wsparcie od państwa. Pena Nieto podkreślił też, że wysiłki mające na celu ustalenie miejsca pobytu studentów zostaną zwiększone.

_ - Powstanie nowy plan poszukiwań _ - powiedział Pena Nieto. Zapewnił, że rządy prawa będą miały zastosowanie niezależnie od tego, _ dokąd zaprowadzi nas śledztwo _.

Jeden z rodziców, Felipe de la Cruz, ocenił w imieniu bliskich zaginionych, że odpowiedź ta jest niewystarczająca.

W miasteczku Iguala w stanie Guerrero 26 września grupa studentów miejscowego kolegium nauczycielskiego została zaatakowana przez przestępców i członków lokalnej policji. Sześć osób zginęło na miejscu ataku. Inni studenci zostali zatrzymani przez policję, a następnie najpewniej przekazani członkom gangu. Oficjalnie 43 studentów uznano za zaginionych, ale wkrótce odkryto w pobliżu 11 zbiorowych grobów ze spalonymi szczątkami 38 osób. Nie ma potwierdzenia, że chodzi o zaginionych studentów.

bEToWBzh

Podejrzenia są kierowane przeciwko byłemu burmistrzowi Iguali, Jose Luisowi Abarca i jego żonie. Oboje zniknęli i prawdopodobnie się ukrywają. Żona burmistrza jest siostrą kilku członków miejscowego kartelu narkotykowego.

Kolegium, w którym uczyli się studenci, było ośrodkiem lewicowego radykalizmu i demonstracji przeciw polityce władz. Krytycznego dnia żona burmistrza miała przemawiać na uroczystościach i obawiano się, że zostaną one zakłócone przez protesty studentów; dlatego też policja miała użyć broni.

Od początku śledztwa zatrzymano 56 osób, w tym policjantów z Iguali, pobliskiego miasta Cocula oraz domniemanego lidera lokalnego gangu. Zaginięcie studentów wstrząsnęło Meksykiem. Wielkie protesty organizowano w stolicy kraju, a także w Acapulco i stolicy Guerrero, Chilpancingo. Niektóre demonstracje miały gwałtowny przebieg. Wczoraj protestujący studenci oraz nauczyciele zaatakowali rezydencję gubernatora Chilpancingo, niszcząc bramę wjazdową i paląc stojący przed nią samochód.

Czytaj więcej w Money.pl
Władze zmianiają front i obiecują negocjacje W minionym tygodniu władze - ku oburzeniu protestujących - odwołały rozmowy, oświadczając, że konstruktywny dialog jest niemożliwy.
Tłum skandował: gdzie są nasze dzieci! Na ulicach wielu meksykańskich miast dziesiątki tysięcy demonstrantów domagało się wyjaśnienia losu 43 studentów, uprowadzonych w stanie Guerrero.
Zaginęło 40 studentów. Znaleźli zbiorowy grób Ciała znaleziono na przedmieściu miasta Iguala, gdzie w demonstracji tydzień temu zginęło sześć osób, a 43 studentów jest zaginionych.
bEToWBzC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)