Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Hongkongu. Władze przestrzegają. Zatrzymano już 40 osób

0
Podziel się:

Szef lokalnej administracji przestrzegł przed nadużywaniem tolerancji sił porządkowych.

Protesty w Hongkongu. Władze przestrzegają. Zatrzymano już 40 osób
(Alex Leung / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bFeltkth

Władze w Hongkongu ostrzegły demonstrantów przed ponawianiem prób blokowania budynków lokalnej administracji i potępiły demonstrantów, którzy rano tego dnia starli się z policją.

Rano czasu miejscowego kilkutysięczny tłum demonstrantów próbował otoczyć budynki rządowe, co doprowadziło do ich tymczasowego zamknięcia. Doszło do starć z policją, która użyła pałek i gazu pieprzowego. Zatrzymano 40 osób.

Szef lokalnej chińskiej administracji Hongkongu Leung Chun-ying potępił demonstrantów i przestrzegł przed _ nadużywaniem tolerancji _ sił porządkowych.

bFeltktj

_ - Przestrzegam demonstrantów, a w szczególności studentów, którzy mogą wieczorem powrócić na miejsce protestów: nie mylcie tolerancji policji z jej możliwościami do radzenia sobie z okupacją. Funkcjonariusze podejmą odpowiednie kroki, by zaprowadzić prawo _ - zapowiedział Leung.

Demonstracje spotkały się też z krytyką innych członków lokalnych władz, którzy uznali protestujących za _ brutalnych radykałów _.

Jednocześnie lokalna giełda odnotowała największy spadek głównych indeksów od lutego br. Podstawowy indeks akcji spółek notowanych na giełdzie, Hang Seng, stracił tego dnia 2,6 proc. Jednak agencja Reutera zwraca uwagę, że słabe notowania wiążą się ze spowolnieniem ekonomicznym Chin.

Demonstracje studentów, żądających pełnej demokracji i reform politycznych, oceniane są jako najpoważniejsze, odkąd w 1997 roku ta była brytyjska kolonia wróciła do Chin. Studenci domagają się nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie, a także dymisji szefa lokalnej chińskiej administracji.

bFeltktp

Leung zapowiedział w październiku, że dyskusje o potencjalnych ustępstwach mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku, kiedy władze miasta rozpoczną nową rundę konsultacji w sprawie metod wyborczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja w Hongkongu przeprowadziła atak Ranni doznali m. in. obrażeń głowy, złamań kończyn i innych urazów.
Policja zaatakowała studentów w Hongkongu Na kadrach wyemitowanych przez lokalną telewizję TVB widać, jak funkcjonariusze biją i kopią przez kilka minut jednego z demonstrantów.
Policja usuwa barykady. Starcia w Hongkongu? Funkcjonariusze używają pił mechanicznych i ciężkiego sprzętu, protestujący odbudowują zniszczone konstrukcje.
bFeltktK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)