Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
02.11.2012 17:27

Protest węgierskich dziennikarzy zakończony

Ochroniarze usunęli siłą dziennikarzy i ich zwolenników protestujących od 324 dni przed siedzibą państwowej węgierskiej telewizji w Budapeszcie przeciwko politycznym manipulacjom w serwisach informacyjnych publicznych mediów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Ochroniarze usunęli siłą dziennikarzy i ich zwolenników protestujących od 324 dni przed siedzibą państwowej węgierskiej telewizji w Budapeszcie przeciwko politycznym manipulacjom w serwisach informacyjnych publicznych mediów.

Około 40 pracowników prywatnej agencji ochrony wyciągnęło inicjatorów protestu, dziennikarzy telewizyjnych Balazsa Nagy Navarro i Arankę Szavuly, z rozstawionego przed budynkiem TV namiotu i wypchnęło ich na ulicę - podała agencja dpa, powołując się na uczestników akcji protestacyjnej.

Kierownictwo spółki medialnej MTVA, do której należy węgierska państwowa telewizja, oświadczyło, że teren, na którym stał namiot, jest miejscem, gdzie ma powstać artystyczna instalacja. Ze względu na to, że jest działką budowlaną, nie mogą tam przebywać osoby nieuprawnione.

Navarro i Szavuly otrzymali w październiku w Lipsku niemiecką nagrodę w dowód uznania za zaangażowanie na rzecz wolności mediów.

Prawicowy rząd Viktora Orbana po objęciu władzy w 2010 roku uchwalił kontrowersyjną ustawę medialną, która wywołała w kraju i za granicą protesty, ponieważ uznano, że władze mogą ją wykorzystać jako narzędzie cenzurowania środków masowego przekazu. Węgierski Trybunał Konstytucyjny uznał potem niektóre przepisy tej ustawy za sprzeczne z ustawą zasadniczą i unieważnił je.

Czytaj więcej w Money.pl
"Solidarność" chce skończyć z Orbanem Demonstrujący przed parlamentem, domagają się większego wsparcia dla najuboższych i bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego.
Duże zmiany w konstytucji. Dotkną milionów Deputowani rządzącej partii Fidesz przegłosowali dzisiaj poprawkę do konstytucji, umożliwiającą zmianę ordynacji wyborczej.
Rocznica krwawej masakry. Będzie protest Zwolennicy i przeciwnicy konserwatywnego premiera Węgier Viktora Orbana będą demonstrować w Budapeszcie w dniu obchodów 56. rocznicy wybuchu rewolucji, która została krwawo stłumiona przez Moskwę.
Tagi: węgry, protest, dziennikarze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz