Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest rolników niezadowolonych z wycen gruntów w Augustowie

0
Podziel się:

Mieszkańcy gmin Augustów i Raczki uważają, że rzeczoznawca zaniżył wyceny ich nieruchomości przejętych pod budowę obwodnicy.

Protest rolników niezadowolonych z wycen gruntów w Augustowie
(thelastminute/CC/Flickr)
bELasatN

Rolnicy niezadowoleni z wycen ich gruntów pod budowę obwodnicy Augustowa (Podlaskie) protestują od południa na rondzie w Augustowie, gdzie zbiegają się drogi krajowe nr 61 i nr 8. To drugi taki protest w ciągu tygodnia. Potrwa do godz. 14.

Protest odbywa się na rondzie od strony Białegostoku, gdzie łączą się trasy z Białegostoku i Łomży do Augustowa. Tędy jadą też kierowcy zmierzający przez Augustów do granicy z Litwą. W proteście bierze udział około 70 osób. Mają ze sobą transparenty z napisami m.in.: _ Zabraliście nam ziemię _, _ Rzeczoznawca do wymiany _, _ Żądamy sprawiedliwej wyceny naszej ziemi _. Protestujący chodzą po przejściu dla pieszych, co jakiś czas przepuszczają samochody.

Przy rondzie, gdzie prowadzona jest akcja, stoją ciągniki rolnicze z umieszczonymi na nich flagami narodowymi. Na ciągnikach są zamocowane postulaty protestujących, którzy domagają się, by sprawą zajął się premier. W ubiegłym tygodniu wysłali list do Donalda Tuska.

bELasatP

Mieszkańcy gmin Augustów i Raczki uważają, że rzeczoznawca zaniżył wyceny ich nieruchomości przejętych pod budowę obwodnicy. Grunty niektórych osób wycenił poniżej 40 tys. zł za hektar, a inne grunty tej samej klasy były wycenione nawet po 150 tys. zł.

W związku z budową obwodnicy wydano 466 decyzji odszkodowawczych, ale od 128 mieszkańcy się odwołali do ministra infrastruktury i rozwoju. Resort dotychczas rozpatrzył cztery odwołania. W odniesieniu do dwóch spraw utrzymał w mocy rozstrzygnięcia wojewody. Służby prasowe ministerstwa w oświadczeniu napisały w ubiegłym tygodniu, że _ odwołania składane przez rolników, których nieruchomości zostały wywłaszczone, będą rozpoznawane w lutym i marcu _.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, jej budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r. Prace przy budowie są zaawansowane w około 60 proc. - poinformował rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Rafał Malinowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują się kolejne protesty rolników Na koniec lutego lub początek marca zaplanowano ogólnopolską akcję protestacyjną, w której wezmą udział rolnicy i NSZZ Solidarność.
Zamkną obwodnicę Opola. Znamy termin Zamknięcie ma związek z pracami prowadzonymi przy budowie węzła na skrzyżowaniu obwodnicy z ulicami Sobieskiego i Budowlanych.
Rolnicy wyjechali na ulice. Gdzie utrudnienia? Rozpoczął się protest rolników przeciwko nieprawidłowościom, do jakich - ich zdaniem - dochodzi przy sprzedaży ziemi rolnej.
bELasauq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)