Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest przeciwko łamaniu praw ojców w Warszawie

0
Podziel się:

Zwrócenie uwagi na dyskryminowanie ojców przez sądy rodzinne miał na celu dzisiejszy protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Protest przeciwko łamaniu praw ojców w Warszawie
(ArtisticCaptures/iStockphoto)

Zwrócenie uwagi na dyskryminowanie ojców przez sądy rodzinne miał na celu dzisiejszy protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. W zorganizowanej w Dniu Ojca pikiecie, pod hasłem _ Oddajcie nam nasze dzieci _, uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Przedstawiciele stowarzyszenia _ DzielnyTata.pl _ postulowali m.in. o stosowanie opieki naprzemiennej zamiast ustalania miejsca zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców - najczęściej matce. Podkreślali także, że nie chcą jedynie kontaktować się ze swoimi dziećmi, ale brać udział w ich wychowywaniu.

Organizator protestu Michał Fabisiak za stowarzyszenia _ DzielnyTata.pl _ powiedział PAP, że w tej sprawie ojcowie zgłaszają się do różnych instytucji, urzędów i polityków, w tym do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

_ - Nie możemy widywać swoich dzieci, które zostały nam zabrane przez nasze żony albo partnerki. Nie możemy się widywać z naszymi dziećmi dlatego, że sądy odbierają nam prawa rodzicielskie _ - powiedział Fabisiak.

Niektóre z protestujących osób ubrane były w koszulki z hasłem: _ - Stop dyskryminacji ojców _ i trzymały plakaty, na których było napisane: _ - Sądy pomagają wychowywać w nienawiści _, _ Panie prezydencie chroń dzieci przed brutalnością rozwodu _. Wznoszono okrzyki: _ Nasze dzieci to nie śmieci, niech prezydent tu przyleci _, _ Matka dziecko przetrzymuje, ojciec tylko sponsoruje _.

W marcu pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz informowała, że doszło do pierwszego z cyklu spotkań z grupą ojców, którzy czują się dyskryminowani i ograniczeni w pełnym realizowaniu swoich rodzicielskich obowiązków. Dodała, że chodzi m.in. o niewłaściwe respektowanie w praktyce decyzji sądów dotyczących opieki nad dziećmi. Dodała, że podczas dyskusji został zgłoszony problem ulepszenia mechanizmu mediacji w takich sprawach.

Z kolei w lipcu 2012 roku propozycje zmian prawnych, które miałyby zapobiegać dyskryminacji ojców w postępowaniach sądów rodzinnych, były tematem spotkania ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z przedstawicielami Forum Matek Przeciw Dyskryminacji Ojców. Zrzesza ono matki ojców, którym sądy nie przyznały opieki nad dzieckiem.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż w sprawach o rozwód i separację w 2009 r. sądy wydały 40 973 orzeczeń. Władza rodzicielska obojgu rodzicom została powierzona w 17 040 sprawach, matce - w 21 556, a ojcu - w 1544 sprawach. W 2010 r. zapadło 37 915 rozstrzygnięć; wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzono obojgu rodzicom w 13 871 sprawach, matce - w 21 714, zaś ojcu - w 1562. Z kolei w 2011 r. wydano 39 288 orzeczeń; obojgu rodzicom powierzono władzę rodzicielską w 13 297 sprawach, matce - w 23 553 sprawach, a ojcu - w 1674.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylko u nas rozmowa z Willem Smithem Wychowywał się w wojskowym drylu i wśród kostek lodu. Rola w najnowszym filmie odmieniła go jako ojca.
Ojcowie czują się gorsi. Dlaczego? Pełnomocniczka rządu poinformowała, że dziś doszło do spotkania z grupą ojców, którzy czują się dyskryminowani i ograniczeni w pełnym realizowaniu swoich rodzicielskich obowiązków.
Jak być tatą na pełny etat Znany dziennikarz włączył się w ciekawą akcję społeczną. Jednym z celów jest ustanowienie "Dnia z Dzieckiem w pracy".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)