Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
acta
29.01.2012 16:01

Protest przeciw ACTA przed Stadionem Narodowym

Manifestacja odbywała się tuż przed oficjalnym otwarciem obiektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

* Protestowało około 100 osób. Manifestacja odbywała się tuż przed oficjalnym otwarciem obiektu. *Manifestanci - w większości młodzi ludzie - zgromadzili się w pobliżu głównego wejścia na teren stadionu. Od godziny 14 tysiące warszawiaków przechodziło tędy na popołudniowe uroczystości związane z otwarciem stadionu.

Uczestnicy pikiety reprezentujący przede wszystkim Obóz Narodowo-Radykalny i Związek Syndykalistów Polskich trzymali transparenty z hasłami: _ Wolne media dla wolnych ludzi _, _ Prawo własności przeciw wolności _ i _ Wczoraj Moskwa dziś Bruksela wolność słowa nam odbiera _. Skandowano także: _ Nie dla ACTA, rząd się sprzedał _, _ Precz z cenzurą _ oraz _ Precz z komuną _.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako _ porozumienie przeciw obrotowi podróbkami _, dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie.

Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. W czwartek na mocy upoważnienia od premiera ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała umowę ACTA.

Od kilku dni w różnych miastach Polski odbywają się protestu przeciwko ACTA. W ubiegły weekend, w poniedziałek i we wtorek hakerzy blokowali też z tego powodu strony rządowe - np. kancelarii premiera. W sumie poszkodowanych zostało ok. 15 instytucji. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi ABW.

Z kolei administratorzy wielu portali rozrywkowych oflagowali strony czarnymi paskami z napisem: _ Niebawem tak może wyglądać internet. Nie dla ACTA! _.

Więcej na temat ACTA - czytaj w Money.pl
"To rewolucja". "Dzieci Harry'ego Pottera wywrócą system" _ - To przypomina powstawanie "Solidarności" w 1980 roku. _ Zdaniem ekspertów sprawa ACTA szybko się nie zakończy.
Tusk: ACTA nie musi być ratyfikowana Premier zapowiada szczegółowe konsultacje oraz drobiazgowe podejście do dokumentu międzynarodowego.
Hakerzy zaatakowali strony kolejnego rządu Rewolucja w Czechach. Zhakowali strony czeskiego rządu oraz stowarzyszenia zbiorowego zarządzania prawami autorskimi OSA, promującego w Czechach ACTA.
Tagi: acta, protesty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz