Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
refundacja leków
16.03.2012 15:10

Protest lekarzy może wrócić. Jutro decyzja

Przepisy mogły ułatwić życie pacjentom, lekarzom i aptekarzom. Tak nie jest - alarmują medycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

_ - Nowe rozporządzenie w sprawie recept to drwina! __ Przepisy mogły ułatwić życie pacjentom, lekarzom i aptekarzom. Tak nie jest - _oburza się Agnieszka Rubinowska, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków-Konsylium 24.

Organizacje lekarskie, które na początku roku prowadziły akcję pieczątkową, w sobotę mają zdecydować czy wznowić protest - poinformowało Porozumienie Zielonogórskie.

Spotkanie Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) odbędzie się w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu. Do POL należą: Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszeniem Lekarzy Praktyków-Konsylium 24 oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Medycy podkreślają, że tematem spotkania jest rosnące niezadowolenie pacjentów, lekarzy i aptekarzy z zapisów ustawy o refundacji leków i jej nowelizacji. Lekarze mają podjąć decyzje dotyczące dalszych działań. Ostrzegają, że rozważają wznowienie protestu. O szczegółach mają poinformować w sobotę.

Głównym postulatem POL jest zmiana zapisów w ustawie refundacyjnej. _ - Zapisy nie uwzględniły większości uwag środowisk lekarskich. Rozporządzenie jeszcze bardziej komplikuje kwestie realizacji recept. Nadal przy refundacji kluczowe jest wskazanie rejestracyjne, a nie skuteczność terapii _ - podkreśla Agnieszka Rubinowska wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków-Konsylium 24.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m200426.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lista;refundacyjna;sa;nowe;leki;na;cukrzyce;i;nowotwory,247,0,1033719.html) *Minister zdrowia nie dotrzymał słowa * Zobacz, jakie nowe specyfiki znalazły się na liście refundacyjnej i te, na które ceny zostały obniżone.

Medycy domagają się również zmiany zapisów projektu umów uprawniających do wypisywania recept refundowanych. Według POL kary, które ministerstwo zdrowia zniosło dla lekarzy w nowelizacji ustawy refundacyjnej pojawiły się ponownie w propozycji umów przedstawionej przez prezesa NFZ.

24 lutego na Nadzwyczajnym XI Krajowym Zjeździe Lekarzy podjęto uchwałę rekomendującą, aby lekarze od 1 lipca 2012 r. nie podpisywali umów z NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane _ w przypadku nieuzgodnienia satysfakcjonującego samorząd lekarski wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych _. Uchwała podtrzymuje rekomendację NRL z 10 lutego 2012 r.

Zjazd zarekomendował jednocześnie zamieszczanie od 1 lipca adnotacji _ Refundacja do decyzji NFZ _ w przypadku _ utrzymania pozasądowej procedury karania świadczeniodawców za uchybienia formalne popełniane przez lekarzy przy wystawianiu recept refundowanych _.

SPRAWDŹ, CZY NA LIŚCIE LEKÓW REFUNDOWANYCH SĄ TWOJE SPECYFIKI:

Nazwa handlowa leku lub innego wyroby medycznego:

1 stycznia weszła w życie ustawa refundacyjna, która wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali. Zapisy ustawy mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych.

Lekarze nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie więcej. Protestowali także aptekarze, którzy zamykali apteki na godzinę dziennie i skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept.

Doprowadziło to nowelizacji ustawy i usunięcia z niej zapisów mówiących o karach dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. Spełniona została jednak tylko część postulatów medyków i farmaceutów. Ich zdaniem w ustawie konieczne są kolejne zmiany.

Czytaj więcej o protestach lekarzy
Lekarze zastrajkują? Ultimatum i gwizdy dla Arłukowicza Bukiel: _ Nie dotrzymał słowa, rozważamy trzy scenariusze _.
Straszą lekarzy karami. Nawet 500 tys. zł Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło już 1586 zgłoszeń na temat problemów z dostępem do leków.
Tagi: refundacja leków, lekarze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz