Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protest lekarzy
01.06.2012 13:06

Protest lekarzy. Ministerstwo Zdrowia na celowniku lekarzy i pacjentów

Inicjatorem akcji jest Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, założyciel Porozumienia 1 czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się dziś po godzinie 12 przed Ministerstwem Zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie. Protestują przeciwko złym decyzjom urzędników, które mają wpływ na sposób leczenia pacjentów w Polsce (na zdjęciu minister zdrowia - Bartosz Arłukowicz).

Inicjatorem akcji jest Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, założyciel Porozumienia 1 czerwca, które zorganizowało protest. Jak powiedział, protest to rodzaj apelu, aby MZ dostrzegło w pacjentach i lekarzach nie przeciwników, ale osoby do współpracy.

_ - Walczymy o normalność i przyszłość dla naszych dzieci _ - powiedział Piotrowski. Protestujący zamierzają złożyć petycję do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Jak poinformowało MZ, Arłukowicz dziś spotka się z przedstawicielami manifestujących.

_ - My pacjenci, rodziny chorych, lekarze i zwykli obywatele jesteśmy zmuszeni zaprotestować przeciwko nieodpowiedzialności i niekompetencji urzędników zarządzających systemem ochrony zdrowia.Nie możemy pogodzić się z faktem, że w coraz większym stopniu o naszym leczeniu decydują nie lekarze i aktualna wiedza medyczna, ale urzędnicy _ - napisali w petycji.

Apelują m.in. o przywrócenie decydującej roli lekarza w leczeniu chorego, poprawę dostępności do leczenia i efektywności wydawania przeznaczanych na leczenie publicznych środków, otwarcie MZ i NFZ na prowadzenie efektywnego dialogu i dopuszczenie realnego, niepozorowanego wpływu zainteresowanych na zmiany prawne i usprawnienie w systemie opieki zdrowotnej.

W petycji znalazł się też postulat _ zażegnania sporu pomiędzy środowiskiem lekarzy a NFZ, dotyczącego przepisów narzuconych przez prezesa Paszkiewicza _. Chodzi o spór lekarzy z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem o zawierający zapisy o karach nowy wzór umów na wypisywanie recept refundowanych dla lekarzy prowadzących prywatne praktyki.

Manifestujący mają ze sobą czarne balony oraz transparenty z napisami: _ Rak - publiczny priorytet _, _ Wszyscy jesteśmy pacjentami _, _ Politycy pozwólcie nam leczyć _. Po przekazaniu petycji uczestnicy manifestacji przejdą przed Pałac Prezydencki.

Protest poparło ponad 30 stowarzyszeń i organizacji skupiających pacjentów oraz środowiska lekarskie, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, 3majmy się razem, Primum Non Nocere, Fundacja Gajusz, Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką - Odzyskać oddech, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostaną pieniądze za leki. Ministerstwo płaci Rada wydaje dla Ministerstwa Zdrowia m.in. opinie dotyczące wpisania leków na listę refundacyjną. Niektórzy jej członkowie rozważali odejście.
Rząd zmienia zdanie. Szpitale dostaną więcej... Przesunięcie terminu wprowadzenia dla szpitali obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - zakłada projekt noweli ustawy o działalności leczniczej.
Za te leki zapłacisz inaczej. Jest nowa lista Zmiany w programach lekowych i leczeniu chemioterapią będą obowiązywały od 1 lipca.
Tagi: protest lekarzy, bartosz arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz