Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty we włoszech
09.11.2014 07:50

Protest we Włoszech. Chcą więcej zarabiać

Kilkadziesiąt tysięcy pracowników instytucji budżetowych maszerowało przez Rzym sprzeciwiając się zamrożonym od lat płacom i reformom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kilkadziesiąt tysięcy pracowników instytucji budżetowych maszerowało przez Rzym sprzeciwiając się zamrożonym od lat płacom i reformom zapowiedzianym przez premiera Matteo Renziego.

Przedstawiciele związków zawodowych już zapowiedzieli na manifestacji, że jeśli rząd nie znajdzie pieniędzy na podniesienie wynagrodzeń ok. 3 mln pracowników, to ogłoszą w przyszłym miesiącu strajk generalny.

_ - Musimy odblokować przyszłość. Potrzebujemy dobrych umów, więcej miejsc pracy i silniejszego sektora budżetowego _ - powiedziała szefowa największej włoskiej konfederacji związków zawodowych CGIL Susanna Camusso na zakończenie marszu na Piazza del Popolo.

Organizatorzy zapowiadali udział co najmniej 50 tys. demonstrantów, lecz utrzymują, że było ich dwukrotnie więcej. Policja nie podała liczby uczestników manifestacji. Niektórzy demonstranci nieśli podobizny premiera Renziego z wydłużonym - jak u Pinokia - nosem, co miało oznaczać, że złamał słowo, nie dając obiecanych nowych umów.

Bezrobocie we Włoszech wynosi ok. 12,6 proc.; to najwyższy poziom od lat 70. ubiegłego wieku. Bezrobocie wśród ludzi młodych z uwzględnieniem tych między 15 a 24 rokiem życia, którzy szukają pracy, sięga niemal 43 proc.

Renzi zaproponował nowe przepisy reformujące dotychczasowy kodeks pracy, lecz zdaniem związków są one niesprawiedliwe, a cały ciężar walki z kryzysem spada na ludzi pracy.

Poprzednia, znacznie liczniejsza, bo kilkusettysięczna manifestacja protestu przeciwko rządowej reformie kodeksu pracy odbyła się w Rzymie przed dwoma tygodniami. Zorganizowała ją lewicowa centrala związkową CGIL.

Czytaj więcej w Money.pl
We Włoszech zrobili strajk, dostali premię Pracownicy zakładów Fiata na terenie Włoch dostaną wraz z najbliższą pensją 27 lipca dodatkowo 260 euro.
We Włoszech odwołano 30 tys. zabiegów Tłumacząc powody strajku związkowcy przypomnieli, że pensje tej grupy zawodowej pozostają wciąż na poziomie z 2009 roku.
Zmiany na szczytach władzy we Włoszech Nieznane jest stanowisko nowego szefa dyplomacji wobec kryzysu ukraińskiego i polityki wobec Rosji.
Tagi: protesty we włoszech, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz