Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protest w Watykanie. Mężczyzna protestuje na fasadzie bazyliki Św. Piotra

0
Podziel się:

Nie zapobiegły temu watykańskie służby porządkowe, które znają go z poprzednich incydentów.

Protest w Watykanie. Mężczyzna protestuje na fasadzie bazyliki Św. Piotra
(PAP/EPA)

Mężczyzna z północy Włoch wspiął się wczoraj na bazylikę świętego Piotra, gdzie rozpoczął swój piąty już protest w tym miejscu. Nie zapobiegły temu watykańskie służby porządkowe, które znają go z poprzednich incydentów. Nie pomógł też sądowy zakaz wjazdu do Rzymu.

50-letni przedsiębiorca z Triestu Marcello Di Finizio tym razem nie wszedł na kopułę bazyliki, jak to czynił wcześniej, lecz wybrał na miejsce spektakularnego protestu fasadę świątyni, powyżej głównej loggii, z której w południe w Boże Narodzenie papież Franciszek wygłosi świąteczne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi. Mężczyzna twierdzi, że z fasady jest lepiej widoczny niż z kopuły.

Di Finizio podczas poprzednich kontestacji w Watykanie, które trwały od kilku godzin do trzech dni protestował przeciwko unijnej dyrektywie Bolkensteina, zgodnie z którą przedsiębiorcy z innych krajów Unii będą mogli stawać do przetargów na wynajem włoskich plaż. Przedsiębiorca twierdzi, że w rezultacie tych przepisów straci pracę i będzie musiał zakończyć swoją działalność w tej branży.

Włoskie media informują, że to turyści pierwsi podnieśli alarm widząc mężczyznę wspinającego się po fasadzie bazyliki niczym alpinista. Przybyła żandarmeria watykańska, policja i straż pożarna. Ponieważ mieszkaniec Triestu już rozpoczął protest, służby te mogły jedynie skonstatować, że znów prowadzi go ten sam mężczyzna i że znów w porę go nie rozpoznano. W 2012 roku, gdy manifestował na kopule, otrzymał nawet sądowy zakaz wjazdu do Rzymu przez 3 lata.

Di Finizio zlekceważył go, a ostatnim razem protestował na kopule w marcu tego roku przez dwa dni. Czterokrotnie udało się go przekonać do zejścia. Tym razem zapowiedział, że pozostanie na fasadzie do skutku i że zamierza na górze spędzić w Święta. Podczas gdy poprzednim razem prosił o interwencję prezydenta Włoch Giorgio Napolitano i papieża, teraz domaga się rozmowy z premierem Matteo Renzim.

Czytaj więcej w Money.pl
Prysznice na placu św. Piotra. Rusza budowa Pomysł zbudowania natrysków dla koczujących w pobliżu Watykanu bezdomnych przedstawił papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski.
Papież znakomicie się sprzedaje. Wbrew woli Popularność, jaką się cieszy się papież całkowicie wbrew jego woli uruchomiono ogromny przemysł pamiątek i wydawnictw z nim związanych.
Sprzedawali bilety na kanonizację. Ilu oszukali? Włoskie media przypominają, że wstęp na Plac św. Piotra w dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II jest wolny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)