Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycja rządu w sprawie rocznych urlopów rodzicielskich to rewolucja?

0
Podziel się:

Sejm zajmuje się dziś rządową propozycją oraz trzema poselskimi projektami dotyczącymi przyznania prawa do rocznego urlopu rodzicielskiego rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku.

Propozycja rządu w sprawie rocznych urlopów rodzicielskich to rewolucja?
(Reporter)

Posłowie PO przekonywali dziś, że rządowy projekt ustawy dający prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego, którym tego dnia zajmie się Sejm, to rewolucyjna zmiana. Wyrazili nadzieję, że ustawa wejdzie w życie zgodnie z planem - 16 czerwca.

Sejm zajmuje się dziś rządową propozycją oraz trzema poselskimi projektami dotyczącymi przyznania prawa do rocznego urlopu rodzicielskiego rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Poseł PO Krzysztof Kwiatkowski, szef Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, zapowiedział na konferencji prasowej, że jeszcze dziś, na posiedzeniu od godz. 15, propozycjami zajmie się kierowana przez niego komisja.

Mówiąc o rządowej propozycji Kwiatkowski stwierdził, że _ to jeden z najważniejszych projektów, nad którymi przyjdzie komisji kodyfikacyjnej pracować _.

_ - Deklaruję, że ten ambitny scenariusz z harmonogramu prac w parlamencie zostanie dotrzymany _ - powiedział poseł. - _ Zrobimy wszystko, by 29 maja projekt mógł wrócić na posiedzenie plenarne Sejmu, tak by w czerwcu został przyjęty przez Senat i mógł być podpisany przez prezydenta, a 16 czerwca - mam nadzieję - wejść w życie _ - zaznaczył Kwiatkowski.

Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska przekonywała, że projekt ustawy ws. rocznych urlopów rodzicielskich jest rewolucyjny. _ - To zabezpieczenie pewności urlopu, pewności tego, kto będzie płacił składki, powoduje, że będzie mniejszy strach pracodawców przed zatrudnianiem kobiet _ - oceniła posłanka. Zdaniem Kwiatkowskiego w tej kwestii potrzeba jeszcze wielu _ zmian w mentalności _.

Posłowie wykluczyli możliwość objęcia prawem do rocznego urlopu rodzicielskiego kolejnych, po tzw. matkach I kwartału 2013, grup rodziców.

_ - Ta sprawa została zamknięta, myśląc o tej reformie myśleliśmy, aby w ogóle ta ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., wiedząc jakie ma to znaczenie. Szukaliśmy jak największych środków, aby jak największą liczbę kobiet można było tym objąć. Matki pierwszego kwartału to było dopięcie systemu i już żadna inna grupa, niestety, nie może na to liczyć _ - powiedziała Kidawa-Błońska.

Pierwotnie rząd Donalda Tuska planował, że przywilej możliwości skorzystania z dłuższego urlopu będzie dotyczył tylko rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Propozycja ta oburzyła jednak rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku, którzy zawiązali ruch _ matek I kwartału _. Ich protest poparła część opozycji.

Pod koniec kwietnia naprzeciw postulatom wyszedł premier; wówczas rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, zgodnie z którym prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Będzie to możliwe dzięki zmianie terminu obowiązywania nowych zasad - nie od 1 września, a od 17 czerwca.

Przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej projekt przewiduje, że funkcjonować będą: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni). Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski - maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie problem z dojazdem do Chorwacji Wejście do UE spowoduje kłopotliwe kontrole paszportowe w Bośni i Hercegowinie. Będzie trzeba stać w kolejkach.
Obniżenie wieku szkolnego. Dobry pomysł? Jan Bury bardzo dobrze ocenił decyzję premiera o objęciu większej liczby matek wydłużonymi urlopami macierzyńskimi.
Gdzie Polacy jadą na majówkę? Zmęczeni przedłużającą się zimą Polacy na majowy urlop wybierają najczęściej miejscowości zagraniczne. W jakie miejsca udajemy się najczęściej?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)