Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Propaganda Rosji przeciwko Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Na początku stycznia cztery kraje: Litwa, Estonia, Dania i Wielka Brytania zaproponowały konkretne działania.

Propaganda Rosji przeciwko Unii Europejskiej
(European External Action Service / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Unia Europejska będzie pracować nad strategią komunikacji, aby przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini (na zdjęciu) po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Unii w Brukseli.

_ - Wszyscy zgodziliśmy się, że UE będzie pracować nad strategią komunikacji, by odpowiedzieć na rosyjską propagandę. My nie uprawiamy kontrpropagandy, ale możemy pracować nad informacjami, aby przeciwdziałać propagandzie _ - powiedziała Mogherini na konferencji prasowej. _ Zaproponujemy konkretne kroki, które zostaną zrealizowane w nadchodzących dniach _ - dodała.

Według Mogherini rozważane są obecnie formy takich działań, jak np. rosyjskojęzyczna telewizja czy też wspieranie wolności mediów.

Na początku stycznia cztery kraje: Litwa, Estonia, Dania i Wielka Brytania zaproponowały konkretne działania, aby przeciwdziałać propagandzie ze strony Rosji. We wspólnym liście szefowie dyplomacji tych państw wskazali, że _ Rosja w szybkim tempie wzmacnia kampanię dezinformacyjną i propagandową _, adresowaną zarówno do wewnętrznej, jak i zagranicznej opinii publicznej i wykorzystującą różne środki, jak kontrolowana przez państwo telewizja czy trolle internetowe.

Zaproponowali m.in. stworzenie alternatyw dla rosyjskojęzycznych społeczności, które korzystają z mediów kontrolowanych przez państwo rosyjskie, w tym wspieranie przez UE międzynarodowych i krajowych mediów oraz audycji w języku rosyjskim, platform internetowych i prasy. Zdaniem ministrów władze państw UE powinny też poświęcać więcej uwagi przypadkom naruszeń przez media takich zasad, jak obiektywizm informacji i przejrzystość interesów, przypadkom nawoływania do nienawiści czy propagowania przemocy i wojny, oraz rozliczać media łamiące zasady.

Relacje z Rosją były jednym z głównych tematów poniedziałkowego spotkania ministrów państw UE. Jak podkreśliła Mogherini, _ rozpoczynanie strategicznej debaty na ten temat nie oznacza zmiany kursu w stosunkach z Rosją. _Utrzymujemy kurs i jesteśmy zgodni w tej sprawie. Ci, którzy oczekiwali podziałów między krajami UE w sprawie Rosji, będą trochę rozczarowani" - powiedziała.

_ Nasze relacje z Rosją mogą się zmienić tylko wówczas, jeśli zobowiązania podjęte w Mińsku (w porozumieniu o zawieszeniu broni - PAP) będą wdrażane. A najnowsze wydarzenia (na Ukrainie) nie są zachęcające - raczej przeciwnie _ - dodała.

Według Mogherini poniedziałkowa dyskusja skoncentrowała się na tym, jak UE może uzupełnić swą obecną politykę wobec Rosji, a nie co w niej zmienić. _ Zgodziliśmy się, że pożyteczne byłoby dodać do tej polityki więcej dyplomatycznych wysiłków - w jakimkolwiek formacie - aby pomóc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu (na Ukrainie). Po drugie: polityczny dialog na tematy globalne i regionalne, jak np. Syria, irański program nuklearny, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie oraz regionalne kryzysy, jak w Afganistanie czy Libii, jak również na temat globalnych wyzwań, np. zmian klimatu i walki z terroryzmem _ - powiedziała. UE chce też przeanalizować możliwości dialogu z Rosją w różnych sektorach, jak energia, a także możliwości wzmocnienia kontaktów międzyludzkich.

_ Nie ma zatem normalizacji ani powrotu do stanu "business as usual" z Rosją. Jest natomiast refleksja, jak najlepiej wykorzystać nasze możliwości, by uzupełnić naszą politykę _ - wyjaśniła Mogherini.

Jeszcze przed marcowym szczytem UE, którego tematem mają być stosunki z Rosją, ministrowie spraw zagranicznych mają powrócić do tego tematu.

W zeszłym tygodniu krytyczne komentarze w mediach wywołał dokument do dyskusji, który przygotowały podległe Mogherini unijne służby dyplomatyczne. W dokumencie zadano pytanie, czy należy uzupełnić politykę sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie o _ bardziej proaktywne podejście, które skłoniłoby Rosję do zmiany polityki _. Zasugerowano tez możliwość wznowienia dialogu sektorowego oraz w sprawach międzynarodowych, jak konflikt w Syrii. Zaznaczono przy tym, że jakakolwiek zmiana stanowiska Unii wobec Moskwy powinna być ściśle uzależniona od realizacji uzgodnień w sprawie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Niektórzy komentatorzy uznali dokument za propozycję stopniowej normalizacji stosunków UE z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak Kreml walczy z niezależną telewizją TV Dożd musi nadawać z prywatnego mieszkania, a innej prywatnej telewizji TV2 z Tomska na Syberii grozi zamknięcie. Zobacz dlaczego.
"Celem Putina jest sukces propagandowy" Wysyłając konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę prezydent Rosji gra - pisze niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.
Rosja uruchamia antyzachodnią propagandę - _ Zachód jest chytrą, przebiegłą bestią, która tylko zjada ciała narodów słowiańskich _ - oznajmił nacjonalistyczny pisarz i komentator polityczny Aleksandr Prochanow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)