Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pirat drogowy
10.06.2014 15:51

Prokuratura zbada sprawę pirata drogowego

Warszawska prokuratura bada sprawę młodego mężczyzny podejrzewanego o złamanie szeregu przepisów ruchu drogowego podczas nocnego rajdu sportowym bmw ulicami Warszawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Szymon Blik / REPORTER)

Do prokuratury trafiły już policyjne materiały w tej sprawie.

_ - Na podstawie nadesłanych materiałów toczy się teraz postępowanie sprawdzające. Materiały są analizowane przez prokuratora i być może jeszcze dziś zapadną dalsze decyzje w sprawie _ - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

W piątek w internecie pojawił się kilkunastominutowy film, na którym widać jak kierowca złamał wiele przepisów m.in. jechał pod prąd, wjeżdżał na skrzyżowanie na czerwonym świetle, prowadził z dużą prędkością, slalomem między innymi autami. W pewnym momencie mówi: _ zapier...my właśnie po mieście, kur...a, się ganiamy z chłopakami... _. Na filmie widać, jak kilkakrotnie ściga się z motocyklistami.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski informował, że funkcjonariusze potrzebowali czasu, aby przejrzeć monitoring na trasie, którą przejechał kierowca bmw i ustalić, jak wyglądała osoba za kierownicą auta.

Policjant ocenił, że mężczyzna powinien być surowo ukarany. Według przepisów może mu grozić kara grzywny do 5 tys. zł i możliwość odebrania prawa jazdy na 3 lata. Rzecznik KGP zaznaczył, że policja wspólnie z prokuraturą zastanawiają się, czy zachowania kierowcy bmw nie potraktować jako bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia innych osób. Za to przestępstwo grozi do 3 lat więzienia.

O sprawie wypowiedział się premier Donald Tusk w czasie konferencji po posiedzeniu rządu. Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji przepisów karnych odnoszących się do zwalczania pijanych kierowców, ale także osób, które w sposób rażący przekraczają dopuszczalną prędkość na drodze.

_ W jakimś sensie przepisy, które dzisiaj prezentowałem, powinny też odblokować mentalnie prokuratorów, a także sędziów (...) jeżeli ktoś jedzie 200 km/godz. przez środek miasta, to popełnia przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu drogowemu, jeśli to robi w dodatku permanentnie. A tutaj widać wyraźnie, że to jest pasja tego furiata drogowego.(...) Jest, zdaje się, zawodowym piratem drogowym _ - powiedział Tusk.

Szef rządu dodał, że _ musimy umówić się społecznie i to musi dotrzeć również do prokuratury, że pewien typ zachowań, który parę lat temu wydawał się wybrykiem, będzie traktowany jako przestępstwo _. _ Ważne, że policja lada moment zatrzyma tego pirata drogowego. Otrzymałem w tej sprawie informację od ministra spraw wewnętrznych, nie mam wątpliwości, że to się zdarzy lada moment _ - zaznaczył premier.

Z kolei prokurator apelacyjny w Krakowie polecił we wtorek sprawdzenie akt innej umorzonej już sprawy tego mężczyzny o szybką jazdę mercedesem pod Kielcami.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty sprawa dotyczyła zdarzenia z 14 lutego, kiedy na trasie między Jędrzejowem a Kielcami kierowca mercedesa jechał z dużą prędkością i nie reagował na sygnały policji, która chciała go zatrzymać.

Mężczyzna nie przyznał się wtedy do zarzutu i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura zastosowała wobec niego wolnościowe środki zabezpieczające. Prokurator uznał, iż nie popełnił on przestępstwa jedynie wykroczenie i sprawę umorzył. Z kolei postępowanie o wykroczenie prowadzi policja i dotyczy ono stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

_ W trybie nadzoru będziemy badać, czy dochodzenie zostało prawidłowo przeprowadzone, w tym m.in. zasadność postawienia zarzutu i umorzenia _ - powiedział prok. Kosmaty.

Czytaj więcej w Money.pl
Surowsze kary. Rusza wielka reforma prawa - _ Chodzi o to, żeby skończyć z fikcją karalności _. Minister Marek Balicki dodaje, że obecny system nie daje gwarancji resocjalizacji.
Ten kraj chce karać klientów, a nie prostytutki Konserwatywny kanadyjski rząd przedstawił projekt ustawy w sprawie prostytucji.
Kierowca wjechał na chodnik. Wielu rannych _ - Kierowca jest w poważnym stanie i przebywa w szpitalu. Oprócz niego hospitalizowanych jest jeszcze siedem osób - _ poinformował rzecznik policji w Petersburgu.
Tagi: pirat drogowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz