Notowania

bor
11.07.2012 11:24

Prokuratura zawiadamia MSW o uchybieniach w BOR

Wystąpienie prokuratorów, czyli tzw. sygnalizacja, zostało przesłane w związku z zakończeniem śledztwa dotyczącego BOR - powiedziała dziś rzeczniczka Prokuratury-Okręgowej Warszawa-Praga prok. Renata Mazur.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)

*Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zawiadomiła szefa MSW Jacka Cichockiego o uchybieniach w działaniach BOR oraz szefa tej formacji gen. Mariana Janickiego w związku z ochroną prezydenta i premiera podczas wizyt w Smoleńsku w kwietniu 2010 r. (na zdjęci Jacek Cichocki). *

Wystąpienie prokuratorów, czyli tzw. sygnalizacja, zostało przesłane w związku z zakończeniem śledztwa dotyczącego BOR - powiedziała dziś rzeczniczka Prokuratury-Okręgowej Warszawa-Praga prok. Renata Mazur.

W czerwcu 2012 r. praska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec byłego wiceszefa BOR gen. Pawła Bielawnego dotyczący m.in. niedopełnienia obowiązków w związku z wizytami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska w Smoleńsku.

Z kolei na początku lipca prokuratura poinformowała o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości w przygotowywaniu wizyt do Katynia 7 i 10 kwietnia 2010 r. przez cywilnych funkcjonariuszy. Dopatrzono się niedociągnięć, ale nie uznano ich za przestępstwo.

Prokuratura informowała wówczas, że zamierza wystąpić do poszczególnych resortów z zawiadomieniem o nieprawidłowościach, co z kolei może doprowadzić do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych przeciw urzędnikom, o ile nie minął termin przedawnienia karalności ich przewinień.

Mazur poinformowała dziś, że zawiadomienie dotyczące BOR zostało skierowane do szefa MSW we wtorek, w trybie artykułu 19 kodeksu postępowania karnego. _ - Mówi on, że w razie stwierdzonych nieprawidłowości prokurator kieruje takie wystąpienie. Zawiadamia o uchybieniach organ powołany do nadzoru nad jednostką, w której stwierdzono uchybienie _ - powiedziała Mazur.

_ - Prokurator wskazał, jakie stwierdzono uchybienia i dlaczego nie zostały one objęte zarzutami. Oprócz odpowiedzialności karnej jest odpowiedzialność służbowa, dyscyplinarna. Tutaj ta sygnalizacja skierowana do ministra wskazuje na uchybienia, które w ocenie prokuratury nie mogą być objęte zarzutem, ponieważ nie są wypełnione znamiona przestępstwa, natomiast niewątpliwie dają negatywny obraz pracy BOR-u _ - powiedziała Mazur.

Jak podała dzisiejsza _ Gazeta Wyborcza _, prokuratorzy dali ministrowi Cichockiemu, który nadzoruje BOR miesiąc na nadesłanie wyjaśnień i podanie środków _ podjętych w celu zapobieżenia takim uchybieniom w przyszłości _. Według dziennika prokuratorzy zarzucają szefowi BOR, który odpowiada za ochronę prezydenta oraz premiera, że nie wypełniał tych obowiązków w kwietniu 2010 r.

W wystąpieniu do Cichockiego prokuratura wylicza długą listę zarzutów, jakie można postawić BOR: bezpodstawne zaniżenie stopnia zagrożenia każdej z obu wizyt; nierozpoznanie lotniska Siewiernyj; brak rozpoznania pirotechnicznego; nieprzeprowadzenie rekonesansu na lotnisku; brak informacji, jakich sił i środków użyje strona rosyjska; brak łączności z ochroną i osobami ochranianymi - wylicza _ GW _.

Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak powiedziała, że zawiadomienie prokuratury wpłynęło do resortu. _ Minister Jacek Cichocki otrzymał to pismo. Po zapoznaniu z tym pismem będzie się do tego odnosił _ - powiedziała Woźniak.

BOR nie komentuje sprawy - powiedział PAP rzecznik Biura Dariusz Aleksandrowicz. Gen. Janicki wielokrotnie zapewniał, że funkcjonariusze BOR należycie przygotowali wizyty prezydenta i premiera.

Pod koniec marca 2012 r. szef MSW poinformował, że _ większość działań naprawczych _ w BOR została zakończona na początku 2012 roku. - _ Odebrałem już meldunek od generała Janickiego, że zostały one w pełni uwzględnione w marcu w ramach zmiany procedur i mechanizmów nadzoru _ - mówił wówczas Cichocki.

Czytaj więcej w Money.pl
"Daliśmy radę, udźwignęliśmy to piękne!" Służby zabezpieczające Euro 2012 zdały egzamin - powiedział minister spraw wewnętrznych Marek Cichocki, który spotkał się z szefami służb podległych MSW.
Wiceszef BOR trafi przed sąd za Smoleńsk? Zarzuty dotyczą m.in. niedopełnienia obowiązków w związku z wizytami prezydenta i premiera w Smoleńsku w kwietniu 2010 r.
BOR-owcy na podwójnym gazie rozbili auto - Funkcjonariusze BOR, którzy pod wpływem alkoholu rozbili służbowe auto, zostali usunięci z Biura - powiedział szef MSW Jacek Cichocki
Tagi: bor, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz