Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach w turcji
29.03.2012 23:17

Prokuratura żąda kar więzienia dla 364 tureckich oficerów

Turecka prokuratura zażądała dziś kar od 15 do 20 lat więzienia dla 364 pełniących czynną służbę i emerytowanych oficerów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Turecka prokuratura zażądała dziś kar od 15 do 20 lat więzienia dla 364 pełniących czynną służbę i emerytowanych oficerów, przeciwko którym toczy się proces w związku z oskarżeniem o przygotowywanie zamachu stanu.

Takiej samej kary oskarżyciele domagają się dla jednej osoby cywilnej. Około 250 spośród oskarżonych przebywa w areszcie.

Według prokuratury, w roku 2003, w rok po objęciu władzy przez obecnego premiera Recepa Tayyipa Erdogana, wojskowi podjęli planowanie operacji _ Młot _, która miała doprowadzić do obalenia sprzyjającego jakoby islamistom szefa rządu. W jej ramach zamierzano przeprowadzić zamachy na historyczne meczety w Stambule i wywołać konflikt z Grecją.

Adwokaci oskarżonych twierdzą, że przedstawione przez prokuraturę dokumenty były częścią scenariusza gry wojennej, zorganizowanej w ramach wojskowego seminarium, a inne wykorzystane jako dowody winy materiały są sfałszowane.

Według prokuratury, oskarżeni planowali ponadto przeprowadzenie operacji _ Ergenekon _, polegającej na aresztowaniu setek wykładowców uniwersyteckich, dziennikarzy i biznesmenów, jak też wojskowych. Towarzyszyć temu miała kampania dezinformacji, zamachów bombowych i zabójstw, które byłyby pretekstem dla zamachu stanu.

Oskarżeni o kierowniczą rolę w przygotowywaniu operacji _ Młot _ i _ Ergenekon _ były dowódca elitarnej 1. Armii, generał Cetin Dogan i były szef sztabu generalnego, generał Ilker Basbug, sądzeni są w odrębnym postępowaniu. Podobnie jak proces przeciwko pozostałym 365 oskarżonym, toczy się ono w pilnie strzeżonym więzieniu w Silivri na zachód od Stambułu.

_ Są świadkowie, których nie przesłuchano, do sądu nie wezwano ekspertów. Uważamy, że postępowanie nie było uczciwe _ - powiedział Reuterowi adwokat generała Dogana, Celal Ulgen.

Według prawników, zaangażowanych w postępowanie w sprawie operacji _ Młot _, prokurator odczytał tylko streszczenie liczącego 920 stron podsumowania aktu oskarżenia. Część prawników spodziewa się wydania wyroku w ciągu 10 dni, natomiast inni są zdania, że proces może się przedłużyć.

Czytaj więcej o sytuacji w Turcji w Money.pl
Nie oddał władzy, więc odwołali ambasadora Po pogorszeniu stosunków z Syrią, Ankara wycofała swojego ambasadora do kraju.
Przez Steinbach Turcja obraziła się na Niemcy? Premier Turcji Erdogan miał odebrać nagrodę Steiger, przyznawaną za zasługi w dziedzinie tolerancji. W ostatniej chwili odwołał jednak przyjazd do Niemiec.
Tagi: zamach w turcji, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz