Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura wolna od politycznych nacisków?

0
Podziel się:

Posłowie uchwalili ustawę rozdzielającą funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. PiS był przeciw.

Prokuratura wolna od politycznych nacisków?
(PAP)

_ aktualizacja: 11:30 _

Posłowie odrzucając weto prezydenta uchwalili ustawę rozdzielającą funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Za odrzuceniem prezydenckiego weta głosowały kluby PO, PSL i Lewica; poparło je jedynie PiS.* *

Zgodnie z ustawą nastąpi rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Prokurator generalny ma być od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów.
Prezydent będzie mógł odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne.

Przewidziano likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej. Prokuratora Generalnego będzie mógł także odwołać Sejm na wniosek premiera większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby _ sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu _.

Prezes PiS chce zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego

Jarosław Kaczyński ocenił, że odrzucenie przez posłów prezydenckiego weta do ustawy ZOBACZ TAKŻE: Emocje wokół rozdzielenia funkcji ministra od prokuraturarozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego _ to fatalna decyzja _, która w przyszłości uniemożliwi działanie _ dobrym ministrom sprawiedliwości _.

_ - To fatalna decyzja, która oznacza, że nawet jeżeli znów przyjdzie dobry minister sprawiedliwości, to niewiele będzie mógł zrobić _ - powiedział po głosowaniu Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że w przeszłości zdarzali się _ dobrzy ministrowie _ sprawiedliwości, którzy _ nie uznawali immunitetów wobec ludzi establishmentu . To zabezpieczanie się tej władzy przed odpowiedzialnością za jej czyny i wyczyny _ - dodał.

Prezydencki minister Andrzej Duda przyznał po głosowaniach, że prokurator mimo iż niezależny może być _ wciskany w gry partyjne _ poprzez złożenie wniosku o jego odwołanie i debatowanie tego w Sejmie.

_ - Wszyscy wiemy jak wyglądają czasem debaty w Sejmie. Kiedy będzie tak kontrowersyjna debata jak odwołanie prokuratora generalnego, to jest wielce prawdopodobne, że przesłanki umożliwiające odwołanie będą wykorzystywane do takiego wciągania prokuratora w gry międzypartyjne _ - stwierdził Duda.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA DUDĘ:

Z głosowania zadowolony jest były minister sprawiedliwościAndrzej Czuma. Według niego prokurator generalny nie będzie pod politycznym wpływem. - _ System wyboru prokuratora generalnego wykreśla z listy kandydatów jakichkolwiek polityków nie mających przygotowania. System ten pozwala kandydować na stanowisko prokuratora generalnego tylko najwyższej klasy sędziemu lub prokuratorowi _ - wyjaśnia.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA CZUMĘ:

Również Lewica zadowolona jest z wyniku głosowania.Grzegorz Napieralskiuważa, że rozdzielenie tych funkcji doprowadzi do odpolitycznienia funkcji prokuratora. _ Po doświadczeniach rządów PiS postanowiliśmy, że warto walczyć o standardy światowe, międzynarodowe _ - stwierdził szef klubu Lewica.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:

_ - To oznacza, że rząd straci możliwość realnej walki z przestępczością _ - stwierdziłZbigniew Girzyński. _ Dzisiaj są dwa instrumenty walki z przestępczością. To są działania policji i prokuratury. Jeden z tych elementów znajdzie się poza kontrolą rządu, a więc poza kontrolą społeczeństwa _ - dodaje.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)