Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura ujawniła zeznania ekspertów Macierewicza

0
Podziel się

- Od kilkuletniego chłopca interesowałem się bardzo lotnictwem i modelarstwem - zeznał jeden. Drugi jako dziecko widział wybuchające stodoły.

Prokuratura ujawniła zeznania ekspertów Macierewicza
(PAP/Paweł Supernak)
bErGXhXF

Prokuratura wojskowa ujawniła trzy protokoły z przesłuchań ekspertów zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie NPW zapewniła, że publikowane wcześniej w mediach fragmenty zeznań nie były udostępnione przez prokuratorów. Naukowcy przyznają, że nie są specjalistami w sprawie katastrof lotniczych.

Na zdjęciu kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

_ - W związku z dzisiejszą publikacją w _ Gazecie Wyborczej _ pt. _ Trzej zamachowcy _ informujemy, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie udostępniła mediom protokołów przesłuchań świadków, o których mowa w artykule _ - zaznaczył kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

bErGXhXH

Dodał, że w związku z tą publikacją prokuratorzy rozważą możliwość prowadzenia odrębnego postępowania w sprawie rozpowszechniania publicznego wiadomości ze śledztwa bez zezwolenia. Grozi za to do dwóch lat więzienia.

_ Mając na względzie wagę śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej dla polskiej opinii publicznej - zgodnie z decyzją prokuratora referenta śledztwa - publikujemy protokoły przesłuchania określonych świadków, związane z treścią dzisiejszej publikacji _ - oświadczyła jednocześnie NPW.

Fotokopie protokołów są dostępne na stronie www.npw.gov.pl w zakładce zawierającej komunikaty nt. śledztwa smoleńskiego. Trzy ujawnione protokoły zostały sporządzone 9, 10 maja i 28 czerwca tego roku. Łącznie zajmują 24 strony. Prokuratura nie ujawniła danych świadków; wiadomo, że było to trzech profesorów.

_ - Przesłuchania te odbyły się w obecności pełnomocnika stron postępowania lub pełnomocnika świadka. Protokoły, sporządzone w toku tych czynności, zostały włączone do akt śledztwa, do których nieograniczony wgląd mają wszystkie strony postępowania, w tym pokrzywdzeni oraz ich pełnomocnicy procesowi _ - zaznaczył kpt. Maksjan.

bErGXhXN

Świadek zeznający 9 maja pytany o doświadczenie w badaniu katastrof lotniczych odpowiedział m.in., że nie uczestniczył w pracach badawczych dotyczących takich katastrof, ale prowadził _ badania laboratoryjne podstaw mechaniki prętów cienkościennych i wytrzymałości materiałowej _. _ W tym obszarze czuję się bardzo dobrze _ - zeznawał.

_ - Już od kilkuletniego chłopca interesowałem się bardzo lotnictwem, modelarstwem lotniczym, nawet zdarzało się, że na święto lotnictwa siedziałem w samolocie bojowym w Białej Podlaskiej _ - dodawał. Z kolei, jak mówił, _ jeżeli chodzi o materiały wybuchowe i skutki ich użycia, to zeznaję, że byłem w wojsku, gdzie miałem do czynienia na przykład z bronią strzelecką, granatami czy środkami strzeleckimi przeciwpancernymi _. _ Dodatkowo, jako dziecko oglądałem wybuchające stodoły w czasie pożarów po wojnie _ - zaznawał.

Świadek ten podtrzymał swe zdanie, że _ wszystko wskazuje na to _, iż przyczyną katastrofy była _ wielopunktowa, dobrze przygotowana eksplozja _. _ Na zadane pytanie, co należy zrobić, aby ustalić liczbę wybuchów, ich lokalizację, ilość i rodzaj materiału wybuchowego świadek zeznaje: nie wiem tego, nie jest to moją rolą jako inżyniera budowlanego _ - zapisano w protokole.

Kolejny ze świadków złożył zeznania 10 maja. Zeznawał najdłużej - blisko cztery godziny. Wskazał m.in., że _ w odległości kilkuset metrów od wrakowiska, patrząc w kierunku przeciwnym do kierunku lotu, na dachach baraków czy warsztatów, znaleziono fragmenty konstrukcji tego samolotu _. _ Wtedy nabrałem przekonania, że samolot rozpadł się w powietrzu _ - dodał.

bErGXhXO

_ - Przypuszczam, że doszło do dwóch wybuchów, w dwóch skrajnych częściach kadłuba, to jest z tyłu i z przodu. Początkowo były to wybuchy skondensowane, czyli miejscowe, a następnie wybuch przestrzenny, po czym implozja. Na skutek tego wybuchu przestrzennego nastąpiła implozja _ - mówił ten świadek.

Jak kontynuował: _ jeśli chodzi o materiał wybuchowy, to nie mam ugruntowanych przypuszczeń na ten temat, ale chcę zwrócić uwagę, że w samolocie są dwie gaśnice, jedna w pobliżu kabiny załogi, a druga na końcu kadłuba. Taka gaśnica jest idealnym miejscem do umieszczenia ładunku wybuchowego _. _ - Wybuch nastąpił nad ziemią, prawdopodobnie na wysokości około 50-100 metrów nad ziemią. Twierdzę, że samolot nie miał z brzozą kontaktu _ - zaznaczył.

Ostatni ze świadków, przesłuchany 28 czerwca, zeznawał najkrócej - protokół liczy pięć stron. Przesłuchanie to nie dotyczyło bezpośrednio wyników badań prowadzonych przez świadka, tylko metodologii i możliwości przekazania śledczym materiałów z tych badań.

Świadek pytany był m.in., czy jest gotów udostępnić wszystkie materiały będące w jego dyspozycji. _ Ponieważ pracę wykonywała grupa moich doktorów, nie mam dostępu do wszystkich obliczeń, nie wszystkie były dla mnie wartościowe. W swoich prezentacjach mam najbardziej reprezentacyjne przykłady i każdy może sobie ściągnąć je ze strony internetowej. Nie wiem jak jeszcze mógłbym je przekazać _ - odpowiedział.

bErGXhXP

_ Gazeta Wyborcza _ napisała o _ kompromitacji ekspertów Macierewicza _. Dziennik podał, że eksperci zespołu Macierewicza _ przedstawili w prokuraturze swe kompetencje, nie przedstawili dowodów na wybuch tupolewa _. Od pełnomocników rodzin ofiar _ GW _ dowiedziała się, że byli to profesorowie: Wiesław Binienda (wcześniej media informowały, że złożył zeznania w czerwcu), Jan Obrębski i prawdopodobnie Jacek Rońda. _ Żaden nie jest specjalistą od lotnictwa ani katastrof _ - pisze _ GW _.

Po publikacji szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojskowych prokuratorów. Zarzuca im przekazanie dziennikarzom tajnych informacji ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Macierewicz ponadto żąda odsunięcia prokuratorów od prowadzenia śledztwa.

_ - Występuję przeciwko prokuratorom wojskowym, żądając natychmiastowego odsunięcia ich od śledztwa i wszczęcia postępowania wobec kpt. Marcina Maksjana w szczególności, ale nie tylko. Okazuje się, że prokuratorzy są źródłem wycieków, których używają do politycznych celów. Porozumieli się z Gazetą Wyborczą, której przekazują tajne informacje ze śledztwa _ - powiedział Macierewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz donosi i stawia kolejne żądania - _ Występuję przeciwko prokuratorom wojskowym, żądając natychmiastowego odsunięcia ich od śledztwa w sprawie Smoleńska _ - powiedział poseł PiS.
Prokuratura krytykowała śledzwo ws. Papały W 2009 roku Prokuratura Krajowa oceniła, że śledztwo w sprawie zabójstwa generała Marka Papały było prowadzone nieprawidłowo. To był jeden z powodów przeniesienia śledztwa z Warszawy do Łodzi.
Będą badać fotele z wraku Tu-154. Po co? Od 22 lipca przez około dwa tygodnie w Smoleńsku będzie przebywał polski prokurator oraz czterech biegłych. Podczas ich pobytu zostaną pobrane próbki z foteli wraku samolotu Tu-154M.
bErGXhYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)