Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prokuratura oskarża twórcę rejestru informacji o przedsiębiorcach

0
Podziel się:

W sprawie jest 11,8 tys. poszkodowanych, łączna kwota wyłudzenia to ponad milion złotych.

Prokuratura oskarża twórcę rejestru informacji o przedsiębiorcach
(Reporter)

O wyłudzenie ponad 1 mln zł od blisko 12 tys. osób oskarżyła ostrołęcka prokuratura właściciela rejestru, który wysyłał wezwania do zapłaty za wpis.

Sprawa była prowadzona od 2012 r - początkowo zajmowała się nią prokuratura w Suwałkach, gdzie była główna siedziba firmy, później śledztwo przeniesiono do prokuratury w Ostrołęce.

_ W sprawie jest 11,8 tys. poszkodowanych, łączna kwota wyłudzenia to ponad milion złotych _ - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy ostrołęckiej prokuratury prok. Andrzej Rycharski. Dodał, że oskarżony Alessandro S. G. nie przyznał się do winy. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Okręgowego w Suwałkach ostatniego dnia lutego.

O sprawie w 2012 r. pisały media. Suwalczanin jako właściciel założonego przez siebie Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach wysyłał do firm w kraju wezwania do wpłaty 110 zł za umieszczenie informacji o firmie w bazie rejestru.

Według opinii poszkodowanych, opisywanych w prasie, rozsyłane pisma i formularze przekazu pocztowego były podobne do pisma urzędowego, zaś informacja o tym, że wpłata jest dobrowolna i dotyczy _ oferty handlowej _ umieszczona była drobnym drukiem na końcu dokumentu. Jako siedziba rejestru w rozsyłanych pismach podawany był adres warszawski.

Ostrołęcka prokuratura zarzuciła mężczyźnie doprowadzenie innych osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd. Przyjęła także kwalifikację dokonania tego przestępstwa _ w stosunku do mienia znacznej wartości _ za co grozi do 10 lat więzienia.

Podobne śledztwo prowadziła także Prokuratura Okręgowa w Katowicach. W listopadzie 2012 r. zarzuciła prezesowi warszawskiej spółki Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców oszustwo na szkodę kilkuset osób. Spółka wysyłała do szefów firm druk przelewu na 115 zł za zarejestrowanie przedsiębiorstwa.

Ostatecznie katowicka prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie - decyzja ta pozostaje jednak nieprawomocna, zażalenie na umorzenie ma wkrótce rozpoznać Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Prok. Agnieszka Wichary z katowickiej prokuratury powiedziała w poniedziałek PAP, że w postępowaniu badano dwa okresy działalności spółki. Jeśli chodzi o ten późniejszy - gdy w korespondencji do przedsiębiorców znalazła się informacja, że opłata za rejestrację ich firmy jest dobrowolna - śledczy uznali, że nie może być mowy o oszustwie.

Umorzony został też wątek dotyczący wcześniejszego okresu, gdy firma nie dołączała jeszcze informacji o dobrowolności opłaty. Prokuratura przyjęła, że prezes spółki działał w uzasadnionym przekonaniu, że działa legalnie. _ Miał opinie prawne, z których wynikało, że jego działalność jest zgodna z prawem _ - powiedziała prok. Wichary.

W Polsce Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej prowadzi Ministerstwo Gospodarki. Resort gospodarki podkreśla, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne. - _ Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, gdyż są to oferty komercyjne _ - zaznacza MG.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaatakował dziennikarza. Grożą mu 3 lata Oskarżonym jest zarządca cmentarza w Ostrowie Wielkopolskim, który uniemożliwił pracę dziennikarzowi lokalnej telewizji.
Śledztwo w sprawie dotacji Zdrojewskiego Chodzi aż o 6 mln złotych.
Wypadek nastolatka na skoczni. Prokuratura... Chłopiec przez kilka dni był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)