Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prokuratura: Nie lustrowano pilotów Tu-154M

0
Podziel się

Naczelna Prokuratura Wojskowa zaprzecza, by lustrowała pilotów Tu-154M i ich rodziny pod kątem związków z tajnymi służbami PRL.

Prokuratura: Nie lustrowano pilotów Tu-154M
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEgwCWXV

Naczelna Prokuratura Wojskowa zaprzecza, by lustrowała pilotów Tu-154M i ich rodziny pod kątem związków z tajnymi służbami PRL. Twierdzi, że chodziło tylko o dane z akt paszportowych. W poniedziałek IPN ujawnił zakres wniosku co do rodzin pilotów.

W artykule pt. _ Lustracja załogi Tu-154 _ sobotnia _ Rzeczpospolita _ podała, że prokuratura, w ramach pomocy prawnej Rosjanom, wystąpiła do IPN o sprawdzenie danych dwóch pilotów Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Według gazety badano przeszłość trzech pokoleń rodzin Arkadiusza Protasiuka i Roberta Grzywny i - jak podała _ Rz _ - _ nie odkryto śladów współpracy z tajnymi służbami _.

_ - To nie była żadna lustracja _ - powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa. Wyjaśnił, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie realizowała wniosek o pomoc prawną prokuratury rosyjskiej, która przygotowuje profil psychologiczny załogi tupolewa oraz chce ustalić szczegółowy krąg osób pokrzywdzonych. WPO nie ujawnia, o jakie dokładnie dane zwrócili się Rosjanie, którzy przygotowują taki profil według własnych procedur.

bEgwCWXX

Rzepa podkreślił, że Rosjanie nie pisali w swym wniosku, aby o te dane pytać akurat IPN. Wykonując wniosek, WPO zwróciła się początkowo o te dane do urzędu stanu cywilnego, a gdy ten odpowiedział, że pewne informacje mogą być także w archiwach IPN, wystąpiła o nie do Instytutu. Rzecznik NPW zwrócił uwagę, że nie było podstawy prawnej, by nie zrealizować rosyjskiego wniosku.

Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk podał w poniedziałek, że wniosek został w lutym zrealizowany, bo taki jest obowiązek IPN, który _ nie jest uprawniony do oceny zasadności wniosków prokuratury i jako instytucja państwowa był zobowiązany je zrealizować _. Jednakże zakres żądanych informacji wzbudził zaniepokojenie kierownictwa Instytutu - dodał rzecznik. W związku z tym prezes IPN Łukasz Kamiński 22 lutego poinformował o treści wniosków WPO Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Czytaj więcej o katastrofie smoleńskiej
Będzie posiedzienie komisji ws. lustracji załogi Szef sejmowej komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz (SLD) zapowiedział, że zwoła posiedzenie komisji poświęcone sprawie lustracji pilotów Tu-154M.
NIK atakuje Sikorskiego, minister się broni MSZ nie zgadza się ze stwierdzeniem z raportu NIK ws. lotów VIP.
Prokuratura kontra MON, chodzi o TU-154 Biegli chcą przeprowadzić badania, a wojsko odpowiada: to będzie kosztować.
bEgwCWYy
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)