Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratura jeszcze nie powalczy z mafią

0
Podziel się:

Najwcześniej w sierpniu z prokuratur do osobnej struktury zostaną wydzielone wydziały ds. walki z przestępczością zorganizowaną, tzw. pezety - podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Najwcześniej w sierpniu z prokuratur do osobnej struktury zostaną wydzielone wydziały ds. walki z przestępczością zorganizowaną, tzw. pezety - podaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prokuratorzy z tych wydziałów będą podlegać bezpośrednio Prokuraturze Krajowej.

Sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości powiedział, że takie zmiany - zapowiadane przez Zbigniewa Ziobrę, odkąd został ministrem sprawiedliwości - będą możliwe najwcześniej w sierpniu (choć termin może się opóźnić).

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości:

_ "Regułą będzie prowadzenie śledztw w grupach prokuratorów, w razie potrzeby także z udziałem policji czy przedstawicieli służb skarbowych". _

W połowie lipca wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze, pozwalająca tworzyć nowe jednostki zadaniowe. Potem musi być jeszcze wydane rozporządzenie z nowym regulaminem urzędowania powszechnych jednostek prokuratury.

Elitarne zespoły prokuratorów, będące "prokuratorskim CBŚ", mają - jak mówił Ziobro - "zwalczać mafie, afery oraz badać kryminalne powiązania polityki i zorganizowanej przestępczości".

Tym samym w strukturze prokuratury, obok prokuratur apelacyjnych, pojawią się odrębne wydziały, do których mają trafić "najlepsi z najlepszych" w prokuraturze i zarabiać więcej od pozostałych. Wydziały ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej istnieją obecnie w strukturach prokuratur okręgowych i apelacyjnych. W myśl planowanej zmiany mają one zniknąć.

Nowe "pezety" miałyby przejąć dotychczasowe zadania starych. Mają zostać powołane we wszystkich 11 okręgach prokuratur apelacyjnych w kraju. Według Różyckiego w każdym pracowałoby po 15-20 prokuratorów.

_ Delegatury biura z "krajowej" byłyby wydziałami tego biura, ale nie będą miały osobnych siedzib - według planów przejmą te, w których obecnie urzędują "pezety". _

Jedyną zwierzchnością nad nimi stałoby się biuro ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej z dyrektorem na czele (według planów łącznie mniej niż 10 osób), a nad nim - Prokurator Krajowy. RMF FM podaje, że bezpośredni nadzór nad tymi biurami sprawowałby Prokurator Generalny, który jest zarazem ministrem sprawiedliwości.

Od zeszłego tygodnia, gdy Krzysztof Szałek przestał pełnić obowiązki Prokuratora Krajowego, funkcja ta pozostaje nieobsadzona - nadzór nad "krajową" pełnią więc pozostali zastępcy prokuratora generalnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)