Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
likwidacja wsi
19.12.2011 11:18

Prokuratura chce uchylenia immunitetu Macierewiczowi

Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu posła PiS za publikację raportu z weryfikacji WSI.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu posła Antoniego Macierewicza (PiS) za publikację raportu z weryfikacji WSI, by zarzucić mu ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy. Prokuratura Generalna bada wniosek.

Prowadzący śledztwo przesłali wniosek do Prokuratury Generalnej 8 grudnia - powiedział zastępca Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie Waldemar Tyl, potwierdzając informację Radia Zet. Wcześniej prokuratura nie ujawniała tej informacji. Macierewicz byłby pierwszą osobą, która mogłaby usłyszeć zarzuty w śledztwie w sprawie nieprawidłowości przy weryfikacji WSI - o ile wniosek o uchylenie immunitetu zyskałby akceptację Prokuratury Generalnej i sejmowa większość wyraziłaby na to zgodę.

Za ujawnienie tajemnicy, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy - bo takie zarzuty prokuratorzy chcieliby postawić Macierewiczowi - grozi kara do 8 lat więzienia. Karalność ścigania jednego z zarzutów - przekroczenia uprawnień - przedawnia się w lutym 2012 r. - _ My uważamy, że bieg przedawnienia należy liczyć kumulatywnie, czyli od przestępstwa zagrożonego najwyższą karą _ - powiedział prokurator Tyl.

Te kwestie prawne powodują, że zasadność nadania dalszego biegu wnioskowi badana jest w Prokuraturze Generalnej. _ - Po analizie zapadnie decyzja, czy nadać wnioskowi dalszy bieg i skierować go do Marszałka Sejmu, czy też zwrócić autorom do uzupełnienia _ - wyjaśnił rzecznik PG Mateusz Martyniuk.

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przy tworzeniu raportu z weryfikacji byłych Wojskowych Służb Informacyjnych trwa od pięciu lat. Wszczęła je pierwotnie w październiku 2007 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie; potem przejęła stołeczna prokuratura apelacyjna. Zostało wszczęte po zawiadomieniach o przestępstwie, jakie wpłynęły od osób i instytucji wymienionych w raporcie m.in. jako agenci WSI (takie zawiadomienia złożyły m.in. Polsat i ITI).

_ W sprawie cały czas prowadzone są czynności procesowe. Niestety, z uwagi na fakt, że zdecydowana większość materiału dowodowego zebranego w śledztwie ma charakter niejawny, nie jest możliwe udzielanie szczegółowych informacji o dotychczas przeprowadzonych oraz planowanych czynnościach procesowych, a także o poczynionych na ich podstawie ustaleniach _ - mówił w październiku przedstawiciel prokuratury. Zapewniał, że długotrwałość śledztwa wynika _ tylko i wyłącznie z wielowątkowego oraz skomplikowanego charakteru sprawy _.

Śledztwo dotyczy _ podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków komisji weryfikacyjnej, polegającego na niedopełnieniu ciążących na nich obowiązków rzetelnej weryfikacji prawdziwości danych zebranych w toku postępowania likwidacyjnego WSI i dopuszczenia do zamieszczenia w raporcie nieprawdziwych danych pochodzących z niewiarygodnych źródeł, dotyczących osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, co stanowiło działanie na szkodę interesu prywatnego tych osób i podmiotów _. Według Kodeksu karnego, za taki czyn grozi do 3 lat więzienia.

Szef komisji weryfikacyjnej Antoni Macierewicz wiele razy podtrzymywał wszystkie swe wypowiedzi co do raportu i mówił, że jego ustalenia są oparte na dokumentach WSI i ustaleniach komisji weryfikacyjnej.

Czytaj więcej o Antonim Macierewiczu
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t20472.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mon;znow;musi;przepraszac;za;macierewicza,75,0,741707.html) MON znów musi przepraszać za Macierewicza Pogonowskiego w raporcie o WSI opisano jako aferzystę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t125136.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/macierewicz;do;kijowa;ustawili;losowanie,22,0,981526.html) Macierewicz do Kijowa, ustawili losowanie! Gdzie jest stanowisko PiS po losowaniu grup Euro 2012? - pyta Jan Płaskoń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/macierewicz;szef;mswia;nie;dopelnil;obowiazkow,106,0,951914.html) Wraca Smoleńsk. Kogo atakuje Macierewicz Antoni Macierewicz przekonuje, że odpowiedzialni są ludzie na szczytach władzy.
Tagi: likwidacja wsi, macierewicz, immunitet, wsi, likwidacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz