Notowania

katastrofa w smoleńsku
22.07.2010 09:13

Prokuratura bada cztery hipotezy katastrofy Tu-154

Śledczy badają m.in. czy koło Smoleńska nie doszło do ataku nowoczesną bronią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Śledczy sprawdzają następujące wersje: awaria samolotu; skutek działań ludzkich - działania po stronie polskiej, ewentualnie po stronie rosyjskiej; działanie osób trzecich - w tej wersji zakładany jest m.in. zamach terrorystyczny; organizacja lotu.

_ - W tej chwili nie można kategorycznie wykluczyć żadnej wersji _ - powiedział w radiu TOK FM rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa. Pytany, kiedy prokuratura będzie mogła np. podać informację o wykluczeniu którejś z wymienianych hipotez, powiedział, że będzie to możliwe w ciągu kilku najbliższych miesięcy. _ - Nie chcę, by moje słowa były uważane, że na pewno za dwa-trzy miesiące coś uda nam się ustalić _ - zastrzegł jednak.

Dodał, że prokuratura na pewno poinformuje opinię publiczną o wynikach badań, które zostały zlecone biegłym, _ tak aby opinia publiczna też - jeśli to będzie możliwe - dowiedziała się o pewnych kwestiach _. _ - Jeśli śledztwo spowoduje wykluczenie pewnych wersji, hipotez, to też przekażemy to opinii publicznej _ - podkreślił śledczy.

Rzepa poinformował, że na podstawie dowodów m.in. z Instytutu Chemii i Radiometrii wykluczono użycie konwencjonalnych środków pirotechnicznych i wybuchowych. Pytany, czy udało się ustalić, czy nie wykorzystano _ jakiejś supertajnej broni do strącenia tupolewa _, powiedział, że _ jest za wcześnie, by to ustalić _.

Rzepa poinformował, że oprócz protokołów z sekcji zwłok ofiar katastrofy, prokuratura oczekuje od strony rosyjskiej dokumentów, aktów prawnych, które regulowały w dniu katastrofy - 10 kwietnia - kwestie ruchu lotniczego w Rosji.

Dodał, że chodzi o dokumenty wewnętrzne, które nie są ogólnodostępne, a które są potrzebne, do określenia zakresu obowiązków np. rosyjskich kontrolerów. Prokuratura czeka także na protokoły zeznań świadków, m.in. naocznych świadków katastrofy i przesłuchania osób, które podczas katastrofy były w wieży kontrolnej w Smoleńsku. Zeznania kontrolerów są już w dyspozycji prokuratury - dodał.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Macierewicz oskarża Kopacz o kłamstwo w sprawie Smoleńska ]( http://news.money.pl/artykul/macierewicz;oskarza;kopacz;o;klamstwo;w;sprawie;smolenska,191,0,646847.html )
* [ Parlamentarny zespół zbada katastrofę smoleńską ]( http://news.money.pl/artykul/parlamentarny;zespol;zbada;katastrofe;smolenska,3,0,645635.html )
* [ Pogoda w Smoleńsku nie spełniała wymogów lądowania ]( http://news.money.pl/artykul/pogoda;w;smolensku;nie;spelniala;wymogow;ladowania,73,0,645705.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: katastrofa w smoleńsku, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz