Notowania

prokuratorzy
26.12.2011 12:48

Prokuratorzy się buntują. Przez zapowiedź Tuska

Seremet: Zniesienie stanu spoczynku uderza w niezależność prokuratorów. Ponad pół tysiąca z nich, grozi odejściem z zawodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Od 500 do 700 prokuratorów z dnia na dzień może odjeść z urzędu, jeśli plan zniesienia stanu spoczynku okaże się realny - poinformował prokurator generalny Andrzej Seremet. *

Chodzi o zapowiedź z expose premiera Donalda Tuska, w którym stwierdził, że w połowie przyszłego roku pojawi się nowa regulacja dotycząca stanu spoczynku sędziów i prokuratorów.

Zgodnie z tym, co mówił premier, zmiany mają na celu przekonanie obywateli, że ciężary i trudy obrony Polski przed kryzysem muszą być rozkładane, jak to tylko możliwe, sprawiedliwie.

Andrzej Seremet uważa, że gdyby tak się stało, zaważy to na niezależności prokuratury. _ - To nie jest tylko przywilej socjalny, świadczy przede wszystkim o niezależności prokuratorów _ - argumentuje.


POSŁUCHAJ ANDRZEJA SEREMETA:

Jeśli chodzi o oszczędności, Andrzej Seremet uważa, że należy ich szukać gdzieś indziej.

Kilka dni temu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin poinformował, że w tej kwestii rozpoczął konsultacje ze środowiskami prawniczymi.

Tymczasem konstytucjonalista profesor Marek Chmaj uważa, że nie ma potrzeby pozbawiania prokuratorów tego przywileju. Jak mówi, nie rozumie jednak także zarzutu prokuratora Seremeta, dotyczącego pozbawienia prokuratury niezależności.

_ - Pan Seremet jest pierwszym prokuratorem generalnym w pełni niezależnym od rządu. Poza tym w skład władzy sądowniczej wchodzą też sądy i trybunały, a nie tylko prokuratorzy - _mówi Chmaj.

POSŁUCHAJ MARKA CHMAJA:

Profesor Chmaj w masowe odejścia prokuratorów nie wierzy, bo jego zdaniem zniesienie stanu spoczynku tak naprawdę dla prokuratorów nie ma większego znaczenia.

Natomiast Andrzej Seremet zlecił Biuru Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Generalnej ocenę konstytucyjności ewentualnego zniesienia lub modyfikacji instytucji stanu spoczynku prokuratorów w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Prokuratorzy i sędziowie są grupą zawodową, która funkcjonuje poza powszechnym systemem emerytalnym. Zarówno jedni jak i drudzy nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne od swoich wynagrodzeń. Z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratury Generalnej wynika, że obecnie jest w Polsce 9957 sędziów pracujących w sądownictwie powszechnym oraz 6209 prokuratorów (w tym 483 asesorów).

Na wynagrodzenia dla prokuratorów państwo przeznaczyło w tym roku 1,148 mld zł. Z kolei na pensje dla wszystkich sędziów zarezerwowano w budżecie 1,289 mld zł. Zarobki i obu grup są ustalane według przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o prokuraturze. Podstawą wynagrodzenia w danym roku jest przeciętne wynagrodzenie z drugiego kwartału poprzedniego roku (publikowane w _ Monitorze Polskim _przez GUS).

Kwota bazowa na 2011 rok wynosi zatem 3197,85 zł. To, ile zarabia dany sędzia i prokurator, zależy od kategorii stawki jaką otrzymuje, a to jest związane z tym czy pracuje w sądzie lub prokuraturze rejonowej, okręgowej albo apelacyjnej (kwota bazowa razy określony mnożnik). Do podstawy dochodzą jeszcze dodatki np. funkcyjny (np. dla prezesa sądu, wizytatora), za długoletnią pracę.

Minimalna pensja brutto w poszczególnych typach sądów i prokuratury (bez dodatków)
źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuratura Generalna
sędzia/prokurator
sąd/prokuratura rejonowa 6 555,59 zł
sąd/prokuratura okręgowa 7 546,93 zł
sąd/prokuratura apelacyjna 8 794,09 zł

Zatem prokurator pobierający najniższe wynagrodzenie w prokuraturze rejonowej (stawka pierwsza) dostaje na rękę 5359,59 zł. Najwyższe apanaże dostają prokuratorzy z Prokuratury Generalnej, w której podstawowa stawka wynosi 13,2 tys. zł (netto 10,7 tys. zł).

W związku z tym, że sędziowie i prokuratorzy nie płacą składek na ZUS, nie stają się emerytami lecz przechodzą w stan spoczynku. Jeśli nastąpi to ze względu na wiek lub stan zdrowia lub utratę sił - wówczas przysługuje im uposażenie równe 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat pobieranych na zajmowanym ostatnio stanowisku. Przechodząc w stan spoczynku sędzia dostaje ponadto jednorazową odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia.

O kondycji wymiaru sprawiedliwości czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t130045.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/te;przywileje;kosztuja;nas;miliardy;zobacz;komu;moga;zabrac;najwiecej,140,0,951692.html) Te przywileje kosztują nas miliardy. Zobacz, komu mogą zabrać najwięcej Znikną wcześniejsze emerytury, urlopy na poratowanie zdrowia, dodatki za pracę na wsi?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/beda;zmiany;w;ustawie;o;prokuraturze,67,0,966723.html) "To nie PiS jest impulsem do zmiany prawa" Inicjatywy nie należy wiązać z ostatnią dyskusją o prokuratorach w stanie spoczynku - mówi prokurator Mateusz Martyniuk.
Tagi: prokuratorzy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz