Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prokuratorzy chcą więcej. Ekstrawagancki protest?

0
Podziel się:

Premier Tusk jest zdziwiony formą zaplanowanej przez związkowców akcji.

Prokuratorzy chcą więcej. Ekstrawagancki protest?
(Khz/Dreamstime)

*Premier Donald Tusk uważa, że związkowcy z prokuratury mają prawo do własnej oceny sytuacji finansowej wymiaru sprawiedliwości, ale formę zaplanowanego przez nich na połowę listopada protestu ocenia jako _ ekstrawagancką _. *

Pytany o protest, który od 16 do 19 listopada planuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP domagający się standardów wynagrodzenia podobnych jak w UE, premier powiedział, iż cały wymiar sprawiedliwości _ na pewno nie jest poszkodowany finansowo _. Według zapowiedzi prokuratorzy mają protestować w formie odstąpienia od czynności procesowych.

Premier podkreślił, że związkowcy z prokuratury mają prawo do własnego poglądu. -_ Chociaż forma protestu, czyli że przez dwa dni nikogo nie będą przesłuchiwać, wydaje mi się trochę ekstrawagancka, ale nie mogę, jako premier rządu, wnikać w decyzje tego niezależnego już organu, jakim jest prokuratura _ - mówił Donald Tusk.

Powiedział jednak, że gdyby straż więzienna uznała, iż przez dwa dni nie będzie pilnowała więźniów, to ten typ protestu byłby _ za bardzo przesadny _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t85722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratura;prosi;o;pieniadze;kwiatkowski;zdziwiony,76,0,651084.html) Prokuratura prosi o pieniądze, Kwiatkowski zdziwiony

Związkowcy z prokuratury domagają się, by standardy w zakresie wynagrodzenia prokuratorów i sędziów były podobne jak w UE. Podkreślają również pilną konieczność kontynuowania reformy prokuratury, która została zapoczątkowana rozdziałem funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Decyzja o proteście zapadła na początku października podczas posiedzenia Rady Głównej ZZPiPP RP we Wrocławiu. W przyjętej wówczas uchwale wskazano, że do tej pory nie podjęto rzeczywistych działań zmierzających do umieszczenia prokuratury w konstytucji.

Prokuratorzy domagają się też rozpoczęcia prac zmierzających do wzmocnienia pozycji prokuratora generalnego wśród innych organów państwowych. W uchwale opowiedzieli się także za koniecznością zapewnienia prokuraturze autonomii budżetowej, _ bez której nie jest możliwe skuteczne prowadzenie postępowań przygotowawczych _.

Związkowcy podkreślili też, że obecne wynagrodzenia sędziów i prokuratorów w Polsce należą do najniższych w Europie.

Akcja protestacyjna prokuratorów będzie również wsparciem dla protestu sędziów, którzy w dniach 17-18 listopada zamierzają zorganizować _ dni bez wokandy _ oraz wręczyć premierowi list protestacyjny w postaci tzw. czerwonej kartki.

W drugiej połowie sierpnia w przyjętej uchwale Stowarzyszenie Sędziów Polskich _ Iustitia _ ogłosiło, że na jesieni dojdzie do protestu z powodu _ wycofania się ministra sprawiedliwości z obietnicy podjęcia w pierwszej połowie 2010 r. prac legislacyjnych zmierzających do ostatecznego, docelowego uregulowania kwestii wynagrodzeń sędziów _.

Akcja protestacyjna sędziów polegać ma m.in. na przeprowadzeniu dwóch tzw. dni bez wokandy, podczas których nie są wyznaczane rozprawy, a sędziowie zajmują się na przykład pisaniem uzasadnień do wyroków w swych gabinetach. Iustitia wezwała też sędziów do odmowy udziału w pracach komisji wyborczych w najbliższych wyborach samorządowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości, odnosząc się do postulatów płacowych sędziów, wskazywało na początku września, że _ w 2009 r. sędziowie otrzymali jedną z największych podwyżek w ostatnich latach, są gwarancje corocznego wzrostu wynagrodzeń _. - _ Ministerstwo ma nadzieję, że działania podejmowane przez stowarzyszenie Iustitia nie odbiją się negatywnie na obywatelach _ - mówiła wtedy rzeczniczka resortu sprawiedliwości Joanna Dębek.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)