Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pasionek
13.06.2011 12:43

Prokurator od Smoleńska pod lupą śledczych

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, a nie rejonowa - jak wcześniej podawano - będzie kontynuować śledztwo w sprawie prok. Marka Pasionka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, a nie rejonowa - jak wcześniej podawano - będzie kontynuować śledztwo w sprawie prok. Marka Pasionka, który miał ujawniać tajemnice śledztwa ws. katastrofy Tu-154M.

Informując o tym rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska, powiedziała, że taką decyzję podjęło kierownictwo tej prokuratury. - _ Uznaliśmy, że to my powinniśmy kontynuować to postępowanie _ - dodała. Odmówiła jakichkolwiek komentarzy, mówiąc, że _ jesteśmy dopiero na etapie czytania akt _.

W ubiegłym tygodniu szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztof Parulski zawiesił w czynnościach Pasionka, prokuratora NPW nadzorującego śledztwo ws. katastrofy Tu-154M. Za ujawnienie tajemnicy tego śledztwa czeka go postępowanie karne oraz dyscyplinarne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostro skrytykował Parulskiego za zawieszenie Pasionka.

Pasionek - według niepotwierdzonych przez prokuraturę doniesień mediów - miał zwracać się nieoficjalnie do przedstawicieli USA, agentów CIA i FBI z ambasady w Warszawie, w sprawie dowodów przydatnych w śledztwie ws. Smoleńska i przekazać im część materiałów z polskiego postępowania. _ Gazeta Wyborcza _ twierdzi, że miał też udzielać informacji ze śledztwa dziennikarzom _ Naszego Dziennika _ i _ Rzeczpospolitej _ oraz posłom PiS - o czym mają świadczyć billingi jego połączeń telefonicznych.

NPW podała, że sprawę ujawnienia informacji ze śledztwa ws. katastrofy prowadziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu (nie podano od kiedy). Dotyczyła ona _ ujawnienia osobie nieuprawnionej informacji stanowiącej tajemnicę służbową _ (co zagrożone jest karą do trzech lat więzienia) oraz _ rozpowszechniania publicznego wiadomości pochodzących z postępowania przygotowawczego _ (grozi za to do dwóch lat więzienia).

Ponieważ WPO _ uprawdopodobniła wersję _, że ujawnienia tajemnicy dopuścił się prokurator prokuratury wojskowej - który nie jest oficerem, lecz osobą cywilną - sprawę skierowano do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Niezależnie od śledztwa, wobec Pasionka zainicjowano postępowanie dyscyplinarne dotyczące podejrzenia _ oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa i uchybienia godności urzędu prokuratorskiego _. Na zawieszenie Pasionek może się zażalić do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Z kolei Seremet zwrócił się do NPW o informacje ws. zawieszenia, bo _ była to samodzielna decyzja niekonsultowana z prokuratorem generalnym _. Seremet rozmawiał już z gen. Parulskim na ten temat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t97951.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokurator;ujawnil;tajemnice;seremet;chce;wyjasnien,131,0,848771.html) Prokurator ujawnił tajemnice? Seremet chce wyjaśnień Przeciwko prokuratorowi prowadzącemu śledztwo w sprawie katastrofy Tu-154M wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t141685.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokurator;na;wlasna;reke;wypytywal;amerykanow;o;smolensk,244,0,848628.html) Prokurator na własną rękę wypytywał Amerykanów o Smoleńsk? Marek Pasionek, który nadzorował śledztwo w sprawie katastrofy, został odsunięty od sprawy.
Tagi: pasionek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz