Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
andrzej seremet
24.10.2013 11:00

Prokurator Generalny: ustawa o leczeniu przestępców powinna trafić do TK

- Mam wątpliwości konstytucyjne co do tego rozwiązania - uważa Andrzej Seremet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Prokurator generalny Andrzej Seremet (na zdjęciu) uważa, że ustawa o przymusowym leczeniu w ośrodkach zamkniętych osób po wyrokach za ciężkie przestępstwa powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał jednocześnie, że _ państwo ma prawo się przed takimi osobami bronić _.

_ - Mam wątpliwości konstytucyjne co do tego rozwiązania. Byłoby dobrze, gdyby ta ustawa przeszła test konstytucyjności przed Trybunałem Konstytucyjnym _ - powiedział dziś Seremet.

_ - Jednocześnie nie bagatelizuję problemu społecznego, rzeczywiście jest kategoria, na szczęście niezbyt liczna, osób, przestępców, skazanych, których kary dobiegają końca i co do których można mieć graniczące z pewnością - albo przynajmniej wysoce uprawdopodobnione - przekonanie, że wrócą oni do tego samego przestępstwa, za które odbywali karę _ - podkreślił.

_ - Państwo, społeczeństwo ma prawo się przed takimi osobami bronić i ja rozumiem, że muszą być podjęte jakieś prace legislacyjne, i one zostały podjęte, które pozwolą nam się zabezpieczyć przed tymi ludźmi _ - dodał prokurator generalny.

Wczoraj Sejm uchwalił ustawę o przymusowym leczeniu w ośrodkach zamkniętych osób po wyrokach za ciężkie przestępstwa. Prace nad przepisami podjęto wobec zbliżających się terminów zakończenia wyroków więzienia odbywanych przez seryjnych zabójców, którym kary śmierci zamieniono po 1989 r. na kary 25 lat więzienia.

W nowych przepisach chodzi o _ osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzające zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób _. Resort sprawiedliwości podkreśla, że przepisy mają dać możliwość wysłania na terapię osób, które odbyły karę, lecz zachodzi obawa, że znów popełnią przestępstwo.

Aby uniknąć zarzutu niekonstytucyjności (podwójnego karania za ten sam czyn), decyzję o skierowaniu do ośrodka zamkniętego powiązano nie z kończącym się wyrokiem, ale z aktualnymi cechami osobowości sprawcy. Według rządowej propozycji takie osoby sąd mógłby umieścić w specjalnie utworzonym ośrodku lub zastosować dozór policyjny.

Postępowanie byłoby wszczęte na wniosek dyrektora zakładu karnego, gdy konieczność taką wskażą opinie psychiatryczne i psychologiczne. Przed wydaniem decyzji sąd musiałby poznać opinię o sprawcy dwóch biegłych psychiatrów, a w niektórych wypadkach także psychologa i seksuologa. Inni mogliby trafić pod dozór policji.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawozdanie Prokuratora Generalnego. Poznaliśmy treść Do prokuratury wpłynęło łącznie 27 845 spraw o przestępstwa gospodarcze. Sprawdź, co jeszcze zawiera raport.
W tej kwestii polscy politycy są niemal zgodni Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w komisji sejmowej projektów - rządowego i autorstwa SP - dotyczących izolacji groźnych zabójców już po odbyciu przez nich kary.
Pokazali pozłacany tron biskupii bossa mafii W Neapolu otwarto wystawę różnego rodzaju przedmiotów używanych przez przestępców i będących ich własnością.
Tagi: andrzej seremet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz