Notowania

wiadomości
20.08.2014 06:56

Prokurator generalny udaje się do Ferguson

W stanie Missouri wczoraj wieczorem doszło do nowych rozruchów i starć z policją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Do Ferguson, w stanie Missouri, gdzie wczoraj wieczorem doszło do nowych rozruchów i starć z policją, ma przybyć w środę prokurator generalny Eric Holder. Zapowiedział on wnikliwe śledztwo w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci czarnoskórego Michaela Browna.

Holder, który sam jest Afroamerykaninem, udaje się do Ferguson na polecenie prezydenta Obamy. Ma nadzorować śledztwo Federalnego Biura Śledczego (FBI) dotyczące okoliczności śmierci 9 sierpnia 18-letniego Michaela Browna.

Brown został zastrzelony przez 28-letniego policjanta Darrena Wilsona, jednak okoliczności tragicznego incydentu pozostają niejasne. Policja z Ferguson twierdzi, że Brown z kilkoma innymi nastolatkami szedł środkiem ulicy a na zwróconą mu przez policjanta uwagę zareagował agresywnie. Natomiast świadkowie utrzymują, że Wilson strzelał do nieuzbrojonego Browna mimo iż ten stał z rękami podniesionymi do góry.

Śmierć Browna lokalna czarna społeczność odebrała jako przestępstwo na tle rasowym. Rozpoczęły się trwające już ponad 10 dni rozruchy i starcia z policją, podczas których doszło do rabowania i demolowania sklepów .Władze wezwały na pomoc Gwardię Narodową, ale nie poprawiło to sytuacji.

Mieszkańców Ferguson wzburzyły dodatkowo opublikowane przez policję nagrania wideo, na którym widać, że Brown, na krótko przed tragicznym incydentem, obrabował sklep.

Holder obiecał we wtorek mieszkańcom Ferguson "wszechstronne, równoprawne i niezależne śledztwo". Zastrzegł jednak, że "wymaga ono czasu". Zaapelował też do mieszkańców Ferguson, należącego do aglomeracji St. Louis, o spokój i powstrzymanie się od dalszych aktów przemocy.

Prokurator generalny ujawnił, że on sam i członkowie jego najbliższej rodziny byli w przeszłości ofiarami dyskryminacji na tle rasowym. Przyznał, że w Stanach Zjednoczonych pozostaje jeszcze wiele do zrobienia aby równość obywateli, niezależnie od koloru skóry, stała się powszechna.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamieszki w Missouri na tle rasowym Powodem rozruchów jest zastrzelenie przez policję nieuzbrojonego czarnoskórego osiemnastolatka.
Zastrzelili nastolatka. Amerykanie są wściekli Setki ludzi wzięły udział w pokojowym proteście w Ferguson, na przedmieściach St. Louis, gdzie przed kilkoma dniami policjant zastrzelił czarnoskórego nastolatka.
"USA powinny zbombardować Meksyk!" Kontrowersyjna wypowiedź padła w czasie debaty telewizyjnej w Fox News. Ann Coulter powiedziała, że czuje, iż fala migrantów zalewa Stany Zjednoczone.

Eric Holder

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz