Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt zmian w Prawie zamówień publicznych. Rząd przyjął

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi przyjął wieczorem rząd.

Projekt zmian w Prawie zamówień publicznych. Rząd przyjął
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime)
bEJVsKIB

Projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi przyjął wieczorem rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Zmiany dotyczą przede wszystkim zamówień w obronności i bezpieczeństwie.

Projekt zmian przygotował prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Jak poinformowało CIR, zmiany dotyczą ochrony interesów gospodarczych państw członkowskich UE, większej swobody zamawiających w zakresie udzielenia zamówień, szybkości przeprowadzenia postępowania, zastosowania trybów niekonkurencyjnych oraz odpowiedniego zabezpieczenia interesów zamawiającego _ w zakresie bezpieczeństwa dostaw oraz ochrony informacji niejawnych _.

Do Prawa zamówień publicznych rząd chce włączyć nowy rozdział odnoszący się do zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. _ Projektowane przepisy zapewniają możliwie szeroki udział polskich przedsiębiorstw w uzyskaniu, realizacji lub podwykonawstwie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w Polsce oraz właściwą ochronę informacji wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa _ - zapewniło CIR w komunikacie.

bEJVsKID

Chodzi m.in. o przepisy umożliwiające zamawiającemu określenie szczególnych warunków realizacji zamówienia, np. w sferze zachowania bezpieczeństwa informacji lub dostaw, a także wykluczenia z udziału w postępowaniu podmiotu, który naruszył zobowiązania w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw bądź podmiotu nieposiadającego odpowiedniego poziomu wiarygodności.

Nowe przepisy oprócz wprowadzenia unijnych zasad mają też chronić polski przemysł obronny i wzmacniać jego rozwój - deklaruje rząd. W projektowanych przepisach zapisano zasadę, zgodnie z którą w postępowaniu o udzielenie zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa będą mogli brać udział wyłącznie wykonawcy, którzy mają siedzibę w jednym z krajów UE, na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wykonawcy mający siedzibę na terytorium kraju, z którym UE lub Polska zawarła odpowiednią umowę międzynarodową.

Jedynie _ w uzasadnionych przypadkach _ możliwe będzie uczestniczenie w konkretnym postępowaniu wykonawców mających siedzibę także na terytorium innych państw - zaznaczyło CIR.

Prawo zamówień publicznych po nowelizacji nie będzie obejmować zamówień, którym nadano jedną z klauzul tajności czy np. dotyczących działalności wywiadowczej. Nowelizacja ma znieść obowiązek stosowania zamówień publicznych do zamówień, których realizacja zobowiązałaby Polskę do dostarczenia informacji, których ujawnienie uznajemy za sprzeczne z podstawowymi interesami bezpieczeństwa.

bEJVsKIJ

Zmiany w przepisach, które proponuje rząd mają też pozwolić zamawiającym na weryfikację podwykonawców pod kątem ochrony informacji niejawnych i odsunięcie od zamówienia osób, które nie spełniają wymogów ochrony takich informacji.

Czytaj więcej o publicznych przetargach w Money.pl
Zmiany w prawie budowlanym. Będzie drożej? Chociażby prace przy budowie polskich autostrad, pokazują to, że najtańszy nie zawsze znaczy najlepszy.
Łatwiej wyrzucić firmę z przetargu Od dziś nie trzeba do tego prawomocnego wyroku sądu. Przyśpieszy to np. budowę autostrad, lecz może być niezgodne z prawem europejskim.
Będą masowe bankructwa? Przez pazerność _ To jest efekt silnej konkurencji, walki za wszelką cenę o kontrakty na granicy opłacalności _.
bEJVsKJe
prawo zamówień publicznych
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)